De uitermate geblokkeerde situatie is hier debet aan. De polar vortex ligt de komende tijd zeer compact boven Groenland. Heel Noord-Europa en het noordelijke gedeelte van de Atlantische Oceaan worden aan het eind van deze week gedomineerd door hogedrukgebieden; de straalstroom ligt een heel eind naar het noordwesten (bij IJsland). Maar doordat de straalstroom niet aanwezig is boven Europa, is er ook nauwelijks 'sturing' in de weersystemen. Dit opent - behalve sterk blokkerende noordelijke hogen - ook de mogelijkheid voor kleinschalige laagjes. Zo komt er aan de oostzijde van het verwachte Scandihoog behoorlijk wat koude lucht op hoogte afzakken, die vlakke lagedrukgebieden (koudeputten) triggert. Door het gebrek aan 'sturing' is het nog niet in te schatten welke koers deze koudeputten gaan volgen.
Ze zouden positie kunnen nemen tussen het Azorenhoog en het Scandihoog in. In dat geval wordt de Benelux een gebied met vlakke lagedruk tussen twee hogedrukgebieden in, met redelijk hoge temperaturen bij voldoende zonneschijn en dagelijks kans op enkele buien. Een andere mogelijkheid is dat de koudeputjes voor anker gaan ten oosten van ons, met bij ons wat meer invloed van het Azorenhoog ten westen van de Benelux. Dan krijgen we een noordelijke stroming, met temperaturen beneden normaal en af en toe wat lichte regen. Een derde optie is dat de koudeputten zuidelijker trekken (onder de Benelux door) en het Scandihoog zijn invloed in onze omgeving meer kan uitbreiden. Dit is de warmste optie, met zomerse temperaturen op heel veel plaatsen. Of het in dat geval tot buien/Ostgewitter komt, is sterk afhankelijk van de nabijheid van zo'n koudeput.
Zie hieronder hoe het ensemble van GFS de afgelopen 24 uur aan het stoeien is met de positionering van de hoge- en lagedrukgebieden:



