1) De winterinvaldag (denk aan 8 februari 1985):
In de ochtend is het een loodgrijze lucht met een kwikstand van 1 a 2 C. Toch is deze lucht al droog en voelt het koud aan. Je snuift de winter al op.
In de loop van de ochtend wordt de lucht grijzer en donkerder i.p.v. lichter en begint het zachtjes te regenen. De wind die eerst ZO is begint te krimpen naar O. Het kwik gaat naar +1 en langzaam verder naar +0 C. De regen is tot dat moment al een uur of twee ook echt regen. Het kwik gaat naar 0 C en uiteindelijk - 0 C. Rond dat moment begint de neerslag eerst nog te tikken (ijsregen) en als het kwik nog enkele tienden daalt gaat de neerslag over in matige sneeuwval.
De avond valt in en het sneeuwt door. Het kwik daalt rustig verder naar -2 a -3 C. Het sneeuwdek groeit aan naar 10-15 cm of meer.
Ook bij het slapen gaan sneeuwt het nog lichtjes door bij een matige ONO wind en -4 C.
2) De winterdag in een winterse periode
De dag ervoor heeft het redelijk gesneeuwd. In de avond en nacht is het opgeklaard en is het kwik sterk gaan dalen. In de ochtend bereikt het kwik -20 a -25 C en zeker op het platteland vormt zich ijsmist die zich overdag niet laat verdrijven. Kwikstand overdag zit daarmee nog steeds tussen de -15 en -20 C in de mist. In de avond blijft het stil en is door de mist heen een sterrenhemel te zien die helder fonkelt. Het kwik daalt met gemak onder de -20 C.
3) De aanval-op-de-winter-dag:
In de ochtend begint de lucht snel te betrekken en loopt het kwik op naar enkele graden onder nul. Daarbij trekt de wind uit ZO snel aan en begint het licht en al snel matig tot soms zwaar te sneeuwen. Het zicht loopt terug tot 50 meter. Het kwik zakt eerst maar begint dan toch langzaam op te lopen. Het dek groeit met vele centimeters aan, de sneeuw verstuift overal. Het wordt heel donker. De wind neigt steeds verder naar zuid maar als het kwik tot enkele tienden onder nul is gestegen draait de wind weer terug naar ZO. Het blijft sneeuwen, het kwik begint vrij snel weer te dalen. De depressie is alsnog onder je woonplaats gedoken en je zit weer volledig in de koude lucht. Kwik gaat later in de avond toch snel bij wat afnemende wind en enkele opklaring naar matige tot strenge vorst.