Wat mij betreft mogen we beginnen met het krijgen van wat vorst. Hier in Rotterdam nog geen enkele dag met grondvorst, laat staan vorst op 1,5 meter hoogte. Blijkbaar is dat dus al een hele opgave en ik zou blij zijn als de herfst van 2020 alsnog met minimaal één vorstdag gaat afsluiten.
Afgezien van een handjevol leden inderdaad nog geen 'diep winters' weer in zicht, maar daarvoor zijn de brongebieden ook gewoon nog te zacht. Vandaag nog 12 graden in Berlijn (Duitsland), 11 graden in Warschau (Polen) en 7 graden in Minsk (Wit-Rusland). Enige positieve dat te melden is o.b.v. het EPS is dat het in die gebieden wel langzaam lijkt af te koelen. Het eerst in Minsk (het meest oostelijk gelegen) met vanaf 28 november dagelijks vorst en vanaf 29 november ook 50% kans op ijsdagen. In Warschau lijkt het op de langere termijn ook af te koelen met vanaf vanaf 29 november dagelijks vorst en gemiddeld zo'n 2 à 3 graden overdag. Ook in Berlijn (het meest westelijk gelegen) komt de mediaan rond de maandwisseling overdag niet meer boven de 5 graden uit en gaat 's nachts voor lichte vorst.
Natuurlijk is het (1) geen garantie voor (diep) winterse omstandigheden in de Benelux en (2) is het ook maar de vraag in hoeverre deze afkoeling vanuit het oosten ervan gaat komen gezien de termijn waarover we spreken. Maar goed, we moeten ergens beginnen. Wat mij betreft mogen we daarom vanaf 28 november beginnen met het krijgen van vorst in de nacht en dan kunnen we daarop verder bouwen.

