Onzekerheid op korte termijn ICON, EC, UKMO, GFS +120

Bericht van: Anthony (Rotterdam) , 05-12-2020 11:07 

Er lijkt in de modellen wat onzekerheid te zitten in de koers van een depressie op de Oceaan begin volgende week. Dat maakt een evolutie op een relatief korte termijn (+96) gevoelig voor het vervolg. Je ziet de opers van EC en GFS nu per dag/run wisselen van scenario.

Aan de voorzijde van een depressie die dinsdag ten zuiden van IJsland op de weerkaart ontstaat een kleine rug vanuit de Azoor. Als deze een (korte) verbinding maakt met de Rus, trekt de lagedruk verder noordelijk waardoor het patroon wat zonaliseert en de strlaalstroom (tijdelijk) noordelijk over de Rus heen klapt. Dit zagen we eergister in EC, met een diepe zuidwestelijke stroming bij ons tot gevolg.

Daartegenover staat nu het scenario dat deze rug juist wordt overlopen, er geen verbinding komt met de Rus en de jet opnieuw of blijvend richting zuid-Europa is gericht. Lagedrukgebieden vervolgen dan ook na volgende week een zuidelijke koers richting de Middellandse Zee. Wij zitten veelal in aan aflandige stroming aan de noordflank van zwakke lagedruktgebieden. In het noorden ontstaat wat tandeloze hogedruk zonder verbinding met een koudepoel. Dit is EC deze ochtend, en ook de GFS Opers sinds gister.

ICON komt nu met een licht andere variant waarin de rug leidt tot een westwaartste verplaatsing van de Rus. Hierbij komen wij onder de invloed van de hogedruk uit het noordoosten. Ook hier zonder noemenswaardige kou, want die 'pas' is al weken afgesneden door hetzelfde hoog. Deze situatie hoeft ook niet duurzaam te zijn: zodra de Rus zich weer terugtrekt komen we meteen weer onder invloed van de lagedruk op de Oceaan.

In UKMO 00z gebeurt ook zoiets en blijft de jet daarna ook zuidelijk, waardoor er daarna (+144) een apart hogedrukfiliaaltje boven Scandinavië ontstaat. Als deze zich ontkoppeld van de Rus kan de achterdeur mogelijk open. Er is echter ook een kans dat de patstelling gewoon wordt verlengd.

Ik twijfel in alle varianten aan een scenario waarin lagedrukgebieden het meteen overnemen. Wat in alle kaarten opvalt is een totaal gebrek aan kou en kou-uitstroom bij Newfoundland. De eerste helft van december lijkt daarom hoe dan ook rustig, grijs en misschien iets te koud te verlopen.

ICON

GFS +120

EC +120


UKMO +120

UKMO +144



Bericht laatst bijgewerkt: 05-12-2020 11:10

Onzekerheid op korte termijn ICON, EC, UKMO, GFS +120   ( 2496)
Anthony (Rotterdam) -- 05-12-2020 11:07
GFS06 laat de oceaan anders wel stevig doorstomen op 144u.   ( 1189)
Steven (Gavere) ( 10m) -- 05-12-2020 11:12
Re: GFS06 laat de oceaan anders wel stevig doorstomen op 144u.   ( 786)
Anthony (Rotterdam) -- 05-12-2020 11:18
Dit gaat vroeg of laat toch gebeuren denk ik gebasseerd   ( 987)
Erik Jan (Bada-Torsby-Zweden) ( 80m) -- 05-12-2020 11:40
Patroon zit ook in deze variant al weer snel op ""slot""   ( 1110)
Ronald de Wildt (Spijkenisse) -- 05-12-2020 11:57
Re: Patroon zit ook in deze variant al weer snel op ""slot""   ( 857)
Carlo (Veenendaal) -- 05-12-2020 12:00
"Slot" haha   ( 840)
sebastiaan (bussum) -- 05-12-2020 12:06
Ja, dank je Sebastiaan, dit is meer dan verrassend, ook voor de   ( 784)
Ronald de Wildt (Spijkenisse) -- 05-12-2020 12:15
Re: Ja, dank je Sebastiaan, dit is meer dan verrassend, ook voor de   ( 644)
Carlo (Veenendaal) -- 05-12-2020 12:28