Het is allemaal nog ver weg en dit gaat enkel om de operationele modellen, maar toch, wellicht vinden sommigen het interessant om te zien. Ik begin dan ook maar eerst even te zeggen dat dit enkel de output is van de operationele modellen en dat er op zo'n 100 uur vooruit nog veel kan veranderen m.b.t. sneeuwsituaties. Maar goed, hier de bespreking van ICON, GFS, GEM en UKMO.
- ICON komt in de namiddag al met de eerste sneeuw in het westen, later ook in het oosten. Als we de output van ICON mogen geloven zal het eerst zo'n 3 tot 5 uur (matig) sneeuwen, gevolgd door (kortstondig) ijzel en later 'gewone' regen. Door deze overgang van de neerslag blijft het sneeuwdek redelijk beperkt met overal in de Benelux 2 tot 4 cm, met uitzondering van het westen van België. Echter, de totale neerslaghoeveelheden komen een stuk hoger uit met 5 - 15 mm in Nederland en 15 - 20 mm in België. Neerslag genoeg dus, het is vooral de vraag met welk tempo de zachtere (boven)lucht binnen komt.
- GFS komt vanaf de avond met de eerste sneeuw in het westen. Hoewel de omstandigheden beter zijn dan bij ICON (lagere temperatuur op hoogte en ook aan de grond), valt er duidelijk minder neerslag en ontstaat er op veel plekken een sneeuwdek(je) van 'slechts' 1 - 3 cm.
- GEM toont dan weer een stuk intensievere neerslag dan GFS met vooral in België flinke neerslaghoeveelheden. Aan de grond ligt de temperatuur geruime tijd onder het vriespunt - wat overigens in lijn is met de andere modellen - maar op hoogte stroomt er ook al snel zachtere lucht binnen. Eerst zal het daarom gaan om (stevige) sneeuwval, gevolgd door flinke ijzel (lucht op hoogte boven nul, aan de grond onder nul). Waarschijnlijk rekent GEM de ijzel ook mee bij het sneeuwdek en daardoor komt de model output uit op 5 - 15 cm voor België. Voor Nederland lijkt een 1 tot 4 cm wel vrij realistisch o.b.v. de kaarten die het Canadese weermodel toont.
- UKMO komt in de avond en nacht dan weer met sneeuwval voornamelijk gericht op Nederland. Hoewel de bovenluchttemperatuur langzaam oploopt, blijft de luchtkolom bijna de volledige tijd onder het vriespunt en valt een groot deel van de neerslag dus als sneeuw. Waar GEM voor België met een aardige lading sneeuw kwam (wat zoals gezegd misschien niet helemaal realistisch is met de ijzel), toont UKMO eigenlijk hetzelfde, maar dan voor Nederland. Aan het begin van de avond zou er volgens het Britse weermodel in Zuidwest-Nederland tijdelijk tot 6 cm sneeuw liggen, later in het noordoosten zelfs 10 cm.
Nu, geen garanties en het is allemaal nog erg onzeker, maar eerlijk gezegd lijkt het me sterk mochten we géén sneeuw zien in de Benelux. Voor details is het nog veel te vroeg, maar in mijn ogen is het wel een interessante situatie. Beide ensembles laten de laatste runs ook stijgende sneeuwkansen zien, dus we mogen deze signalen zeker niet negeren. Ik ben benieuwd wat ECMWF en het EPS gaan tonen vanavond.








Quote selectie