Nee, een veel gehoord argument dat je je kan kleden op kou. Ten eerste moet je de lucht inademen en dat is met geen mogelijkheid te veranderen.Twee jaar terug waren er een paar skiers verdwaald in de alpen, ze moesten een nacht buiten blijven, 3 van de 4 waren dood.
Met een sjaal voor je neus en mond kan je nog prima lucht van -10 graden inademen. Dat van die skiërs is natuurlijk tragisch, maar niet representatief. Sprekend over onze omgeving en met onze welvaart, kan je koude prima ontwijken. Je hóeft, normaal gesproken, niet urenlang in die kou te vertoeven, als je dat niet wil. In ieder huis en winkel brandt de kachel.
Maar hitte vermijden, dat is een heel ander verhaal. Niet voor niets verschijnen er de laatste jaren steeds meer airco's. De hitte kruipt bij een wat langere duur steeds meer de huizen in. Ik heb tijdens zo'n hittegolf tegen middernacht wel eens de temperatuur van mijn buitenmuur gemeten, die vanaf het tweede deel van de middag en de avond tot zonsondergang in die zon stond te bakken. Hij was nog bijna 45 graden...
Inderdaad, in ons land vriest er tijdens een koudegolf wel eens een dakloze dood, maar dat zijn incidenten (net als die skiërs) omdat zelfs aan hun onder die weersomstandigheden tijdelijk (warm) onderdak wordt geboden.
Maar kijk eens rond in een gemiddeld bejaardentehuis tijdens een hittegolf... er wordt met wat geluk een ventilator aangezet en 'oma' krijgt wat vaker te drinken (als het personeel al de tijd heeft om dat te doen). Tijdens een hittegolf van twee weken is het aantal doden vanwege die hitte een veelvoud van het aantal doden dat valt tijdens een koudegolf van twee weken.
Niet voor niets is in Valencia (ik heb familie in Spanje wonen) minstens 95% van alle huizen voorzien van één of meerdere airco's. Dat is niet omdat de Spanjaarden het 's zomers ook zo 'lekker warm' vinden.
Nogmaals, geniet ten volle van die 30-35 graden, maar besef daarbij dat je je wel bij een grote minderheid bevindt die deze temperaturen 'lekker' vindt.