EC46 - Een paar (ietwat) interessante signalen.

Bericht van: Jelmer (Vlaardingen) , 08-10-2021 07:25 

Als we als eerste kijken naar de stratosfeer, dan zien we dat de inmiddels gaande opwarming de komende weken lijkt verder te zetten. Als gevolg daarvan daalt de kracht van de zonale winden naar een van de laagste waardes voor de tijd van het jaar. Begin november verdwijnt het signaal voor de opwarming boven Canada, maar richting half- en eind-november is er toch weer - zeker voor die termijn - een redelijk sterk signaal aanwezig voor een nieuwe opwarming, dit keer boven Rusland. Al met al geen ongunstige ontwikkelingen in de stratosfeer.

Kijken we vervolgens naar de verwachte luchtdrukafwijkingen, dan is er de eerstvolgende weken weinig 'spannends' te zien. Volgende week domineert een hogedrukgebied dat iets ten noordwesten van ons ligt het weerbeeld, de rest van oktober zijn lagedrukgebieden boven Scandinavië de dominante factor als het aan de uitvoer van EC46 ligt. Vanaf november zien we dan interessantere patronen ontstaan. Natuurlijk is de onzekerheid vrij groot, maar ik vind het toch het vermelden waard. Vanaf begin november toont het gemiddelde hogere druk dan normaal nabij Groenland en toont bovendien een lichte voorkeur voor lagedrukgebieden boven Scandinavië en West-Rusland. Dat zou kunnen hinten op een koudere noordelijke stroming die dan op gang kan komen. De kans op luchtdruk boven normaal nabij Groenland is voor de weken in november nu zo'n 60 tot 80 procent. Dit zou ook overeenkomen met de verwachtingen van de seizoensmodellen van MeteoFrance en ECMWF

Al met al zien de eerste signalen voor het einde van de herfst er dus niet bepaald slecht uit met een voorkeur voor hogedruk nabij Groenland en een stratosfeer die mogelijk (sterk) ontregeld is. Maar zoals we weten is er niets zo veranderlijk als het weer, dus een garantie op een eerste winterprik in november is het allerminst. Voorlopig blijft het dus afwachten of deze signalen erin blijven zitten met tot die tijd af en toe (grond)vorst. 

 

 


Actuele weerkaarten en verwachtingen: Weatherconsult.nl

EC46 - Een paar (ietwat) interessante signalen.   ( 2126)
Jelmer (Vlaardingen) ( -2m) -- 08-10-2021 07:25
Een vertraging van PV kan er net toe leiden dat   ( 1074)
Nicolas (Waregem) ( 48m) -- 08-10-2021 08:20
Dank, CFS 'enthousiast' over zonale snelheid   ( 604)
sebastiaan (bussum) -- 08-10-2021 09:53
Troposfeer-stratosfeer koppeling   ( 559)
Paul (Odijk) -- 08-10-2021 10:09
De grafiek van Weather Is Cool is er weer   ( 168)
Peter (Wiltz -Luxemburg) ( 381m) -- 08-10-2021 16:47
Re: De grafiek van Weather Is Cool is er weer   ( 111)
Paul (Odijk) -- 08-10-2021 19:13