Echt onzin. Grote, hele grote zorgen, van alle mensen in de landbouw hier.
Dit is observatie van 11 t&m 20 maart, soil moisture ANOMALY index, nu al groter dan -2 ! En het ziet er niet naar uit dat het veel gaat regenen komende dagen.
Dat is een gestandaardiseerde versie van het al genormaliseerde bodemvocht. Het geeft vooral aan hoe bijzonder de afgelopen weken waren (voor de tijd van het jaar). Voor een normale verdeling zou een afwijking van -2σ betekenen dat de huidige situatie bij de 2% droogste hoort, wat wel te verwachten is gezien het uitzonderlijke weer.
Maar een parameter als genormaliseerd bodemvocht (tussen 0-1) is natuurlijk per definitie niet normaal verdeeld. Voor Maart zullen veel dekades verzadigd zijn, en zal de meeste spreiding aan de droge kant zitten. Waardoor een afwijking naar beneden minder zeldzaam is dan een (~onmogelijke) afwijking naar boven. In die zin is een methode a la SPI wellicht wat zinvoller in zo'n geval, waarbij je bijvoorbeeld een betaverdeling fit en die vervolgens gebruikt om de kans uit te drukken als de standaard deviatie van een normale verdeling. Zelf zou ik het eerder uitdrukken als percentiel of iets dergelijks, dat is over het algemeen een stuk makkelijker uit te leggen.
Je kan aan de kaartjes van het bodemvocht uit LISFLOOD wel afleiden dat in absolute zin de situatie er heel anders uitziet. De kaartjes tonen uiteraard het gemiddelde van de lagen uit het model, de toplaag is uiteraard kurkdroog nu.