Als we op de 850 hPa kaart kijken, zien we dat de hoogtelijnen (hoogte waarop de luchtdruk 850 hPa bedraagt) niet parallel lopen met de temperatuurlijnen in onze regio. Dat is meestal een indicatie dat er in die gebieden stijgende luchtbewegingen plaatsvinden en er daar een tekort aan lucht ontstaat. Boven het noorden van Frankrijk is dan ook een storing (lagedrukgebied) te zien en boven het noordwesten van de Benelux een vore (langgerekte storing). Lucht uit de omgeving stroomt ernaartoe om het tekort aan lucht op te vullen en botst op elkaar. Dit zorgt voor extra stijgbewegingen.
De lucht op hoogte is warm en vochtig en er is ca. 500 J/kg aan CAPE beschikbaar. Op 850 hPa is de windsnelheid 5 m/s en op 700 hPa 25-30 m/s dus er is zeker wel wat windschering aanwezig, al weet ik niet precies vanaf welke hoogte de buien ontstaan. Op de grond zijn de storing en vore ook te zien (stuk zuidoostelijker), maar die lijken niet in staat om ook maar één bui te laten ontstaan, vermoedelijk omdat de bovenluchten te warm zijn daarvoor.
De storing en vore ontstaan zaterdagavond en vallen zondagochtend weer uit elkaar dus in die periode lijkt de meeste kans op buien te zijn. Waarschijnlijk voornamelijk voor de NW helft van de Benelux.
Hieronder wat weerkaarten ter ondersteuning van bovenstaand verhaal.






