De voorbije zomer was de warmste die Europa in 500 jaar heeft gekend. Uit een studie van de universiteit van Bern blijkt dat het vorige record in de zomer van 1757 werd opgemeten. De hittegolf van dit jaar, die in Europa duizenden doden heeft geëist, deed de thermometer met gemiddeld bijna twee graden stijgen in vergelijking met andere zomers.
Tussen 1901 en 1995 bedroeg de temperatuur in de zomer gemiddeld 17,5 graden. Vooral in Centraal-Europa en in de Alpen oversteeg de thermometer afgelopen zomer de gemiddelde waarden zelfs met meer dan 5 graden. Het warmste decennium van de voorbije 500 jaar was de periode 1994-2003. De onderzoekers van de universiteit van Bern stellen dat een hittegolf op het einde van de 18de eeuw en het begin van de 19de eeuw enkele zomers lang Europa heeft getroffen. De warmste Europese zomer na die van dit jaar werd in 1757 opgemeten. De maxima deden zich toen vooral voor in het zuiden van Scandinavië, Oost-Europa en West-Rusland.
De vorsers zijn het er ook over eens dat de periode 1978-2003 voor Europa de warmste ooit was. De voorbije 26 jaar zijn de zomertemperaturen met 2,8 graden gestegen. Ondanks de onzekerheden die meteorologisch onderzoek bevat, noemen ze de zomer van 2003 uniek.
Bron: Het Belang van Limburg
Quote selectie