Nu je verkondigt dat de meeste van deze mensen (NOS en MC) geen meteorologen zijn (dat oogt als een aantijging), vergt de eerlijkheid om dan eens uit te leggen wat er precies gebeurd is.
Zijn de gerenommerde weermensen hun meteorologische vakbekwaamheid verloren? Zijn MC en NOS gemakkelijk geworden in het aannemen van mediamensen, met het idee "het gaat om het medium, niet oom de vakbekwaamheid"?
Dat heb je goed zien, Cees, voor de media werken m.i. weinig tot geen (meteorologisch gezien)
vakbekwame mensen meer, maar wel mensen die goed weten wat het publiek wil zien, horen of lezen. Daar is veel voor te zeggen: een televisiekijker wil niet een les krijgen in meteorologie en onderwezen worden met hoe de termen officieel zijn. Laatst presenteerde Helga van Leur iets over de EPS: niet doen zeg ik dan, niemand die het interesseert en weinigen die het willen of kunnen snappen.
Vind jij het de taak van een weerman/vrouw om om TV te vertellen hoe de man in de straat het weer beleeft? Wat een onzin, zeg.
De automonteur moet jou of mij vertellen hoe ik het autorijden beleef? De dokter moet zeggen wat hoe ik mijn ziekte beleef?
Je begrijpt me niet goed. Jij wilt van de dokter niet weten hoe de ziekte heet in het Latijn maar je wilt weten wanneer je weer beter wordt. Je hoeft ook niet te weten welk moertje er loszat onder de motorkap maar je wilt liever weten hoeveel het gaat kosten en wanneer je hem weer terug krijgt. Men is niet geinteresseerd in dergelijke vakspecifieke termen en praat, men wil gewoon praktische informatie. Dus is het ook de taak van de weerman, als die voorlichting geeft, om niet aan te komen met termen en normen maar met hoe de mens op de straat het weer zal beleven. Dus niet "Het gaat 6 m/s waaien uit 254° en het wordt met 25°C klimatologisch gezien warm" maar "het waait zwakjes uit het west- tot zuidwesten en het wordt lekker warm vandaag".
Ik verwacht vakbekwaamheid, die deze mensen ongetwijfeld hebben en stel daarom, dat ik van hen verwacht dat ze deskundig commentaar leveren. Gerrit Hiemstra verzuimde dat op dit punt. Margot Ribbering gaf dat wel.
Ik verwacht geen 'deskundig' commentaar, ik verwacht een korte vertelling van hoe het weer gaat worden en hoe dat ongeveer geobserveerd en beleefd zal worden door mij (koud, warm, klam, guur, winderig, enzovoorts). Dat verwacht ik van het televisie-weerbericht, en vervolgens mij velen met mij.
Quote selectie