Bijzonder dat we in Nederland een gletsjer hadden die is gaan smelten

Bericht van: Rik (Nuland) , 11-08-2022 04:22 

11.700 jaar geleden was er blijkbaar al opwarming van de aarde.

Ook de gletsjers in de Alpen waren duizenden jaren geleden veel kleiner dan nu. 

 

 

Hoe ontstaat een gletsjer?

Een gletsjer ontstaat doordat er veel sneeuw valt en deze sneeuw wordt samengedrukt tot ijs. Hiervoor is het belangrijk dat de sneeuw niet de mogelijkheid krijgt om te smelten. Daarom zijn veel gletsjers onstaan in de ijstijd. De laatste ijstijd eindigde 11.700 jaar geleden!

Gletsjers vormen het landschap

In de ijstijd was er zelfs een gletsjer in Nederland! De overblijselen daarvan kunnen we nog steeds zien. Denk bijvoorbeeld aan de stuwwal, de Veluwe en de Utrechtse Heuvelrug. Het ijs kwam in de ijsstijd tot deze gebieden en daardoor is een stuwwal ontstaan.

https://www.wintersport.nl/vereniging/wat-is-een-gletsjer

 

Gletsjers zijn ooit nog veel kleiner geweest

Aletsch gletsjer. Foto Aanjhan Ranganathan

Ze smelten de laatste 150 jaar als sneeuw voor de zon en worden alsmaar kleiner: de gletsjers. Kijken we echter naar de afgelopen 10.000 jaar, dan is het een heel ander verhaal. Europese gletsjers waren voor het grootste gedeelte namelijk kleiner. Brent Goehring (Columbia Universiteit, V.S.) en collega's verhalen hierover in de nieuwste editie van het vakblad Geology.

https://bergwijzer.nl/nieuws/gletsjers-zijn-ooit-nog-veel-kleiner-geweest

 

Glaciologen constateren dat overal in de wereld de gletsjers zich terugtrekken en er is voldoende kennis om vast te stellen dat dit in het midden van de 19e eeuw is begonnen. Deze terugtrekking van gletsjers, rond 1850 begonnen, volgde op de Kleine IJstijd, waarmee de relatief koude periode wordt bedoeld, die van de 15e tot en met de 19e eeuw duurde. De gletsjers in de Alpen zijn over de gehele periode genomen sinds 1900 aanzienlijk kleiner geworden.

https://nl.wikipedia.org/wiki/Terugtrekking_van_gletsjers_sinds_1850

 

 

Bericht laatst bijgewerkt: 11-08-2022 04:41

Dagje Grossglockner Hochalpenstrasse   ( 1303)
Harro (Winsum Gn) -- 10-08-2022 21:28
  Wat een pijnlijke evolutie...  
Nicolas (Waregem) ( 48m) -- 10-08-2022 21:38
  Gigantische achteruitgang  
Erik (Veendam) -- 10-08-2022 23:06
Tot in het Ordovicium was er geen leven op land.   ( 88)
Jorge (Middelburg) -- 11-08-2022 07:48