Het aanvoeren van dergelijk oppervlaktewater is noodzakelijk omdat de winning van grondwater op de hoge zandgronden in de Achterhoek tegen haar grenzen aanloopt, zegt directeur Jelle Hannema van drinkwaterbedrijf Vitens.
Rivierwater kan goed worden gezuiverd en zal bijna hetzelfde smaken als het Achterhoekse grondwater, voorspelt Vitens. Het krijgt evenmin een chloorluchtje. „Het wordt identiek van kwaliteit”, zegt Hannema.
Dikke leidingen nodig
In hete en droge periodes lukt het Vitens amper om volledig te voldoen aan de vraag naar drinkwater. Meer grondwater winnen botst met natuurbeheer en met belangen van boeren die nu al door Vitens gecompenseerd worden bij droogteschade.
Het winnen van drinkwater uit de IJssel is voor deze regio het beste alternatief, aldus Vitens. Het waterbedrijf onderzoekt hoe het water via transportleidingen naar het oosten van het land gepompt kan worden.
Het bedrijf wil daarvoor de capaciteit verzwaren van een bestaand leidingentracé vanuit Zwolle, en nieuwe leidingen aanleggen vanuit Deventer en Zutphen. De laatste leiding geldt als een soort reserve voor het geval de vraag naar drinkwater sterk toeneemt.
Drinkwater wordt identiek van kwaliteit
Ook de Rijn is in beeld
De Achterhoek zal het gezuiverd oppervlaktewater gaan drinken dat wordt gewonnen uit het zuidelijke deel van de IJssel, of uit de Rijn. De studie daarnaar loopt iets achter op Twente.
De levering van drinkwater staat onder druk door klimaatverandering en toenemende, tegenstrijdige belangen. Het plan van het kabinet om de woningnood op te lossen met 900.000 huizen voert die druk nog eens extra op.
Vitens zet zichzelf op de kop
Om te kunnen blijven voldoen aan de wettelijke plicht drinkwater aan huishoudens te leveren, zet Vitens zijn door de eeuwen heen ontstane fijnmazige netwerk van kleine winningen op zijn kop. Ervoor in de plaats komt een meer robuust systeem van ringleidingen rond grote bronnen - ‘de strategisch harten’ - als het Randmeer, de IJsselvallei, Zuidoost Friesland en mogelijk het rivierengebied.
„Van daaruit voeren we water aan naar de hogere zandgronden in onder meer de Achterhoek”, zegt Hannema. De belasting van kleinere winningen kan dan worden beperkt, of ze kunnen zelfs worden beëindigd. Voor welke winningen dat gevolgen heeft, kan Hannema nu nog niet zeggen.