Re : "aan de kust enkele graden koeler"?

Bericht van: Cees-Rotterdam , 20-06-2005 11:16 

Ik hoor deze kreet vrijwel altijd als het warm wordt in Nederland, zo ook het afgelopen weekend en vandaag ook weer. Altijd hebben de weerbureau's het over een invallende zeewind. Maar toch zie ik temperaturen van 29 tot 31 graden aan de kust als ik de maxima van gisteren bekijk. Hoezo, enkele graden koeler aan de kust...???

Is een zeewind niet te voorspellen? Is het gewoon een gok die men toch maar meldt in de berichten, zonder dat men zeker weet dat het ook gaat gebeuren?


Of sommige weermensen dat uit de losse pols voorspellen weet ik niet. Misschien gebeurt dat wel eens.

Zeewind lijkt me voor een meteoroloog redelijk goed te voorspellen aan de hand van de drukverdeling. Is het in de ochtend windstil, dan valt heel snel de zeewind in. Waait er een windkracht 3 uit het oosten, dan wil in de middag de zeewind nog net doorkomen. Gisteren was de oostenwind mogelijk te sterk. Voor de zeewind invalt kan de temperatuur nog erg hoog oplopen. In de middag volgt de verkoeling. Het maximum woordt in zo'n geval al vroeg genoteerd en komt niet zo hoog uit als 50 km landinwaarts; wel kan het kwik eerst nog hoog oplopen.

Als de zeewind vroeg invalt komt ie tot ver landinwaarts, tot 30 of 40 km toe.
Soms komt de zeewind niet verder dan de duinen en is het daar achter tropisch warm. In Zeeland (Schouwen) maakte ik in 2003 het volgende, bijna bizarre, verschijnsel mee :
Bij het oversteken van de laatste duintop voelde ik een zeer zwak windje in de rug; landwind dus. Bij zee aangekomen voelde ik een zuchtje wind uit zee!

Groet,
Cees

"aan de kust enkele graden koeler"?   ( 127)
Roelf-Jan (Lemmer) -- 20-06-2005 10:01
Re : "aan de kust enkele graden koeler"?   ( 72)
Jorr(Utrecht) -- 20-06-2005 10:05
Re : "aan de kust enkele graden koeler"?   ( 67)
Cees-Rotterdam -- 20-06-2005 11:16
Hellevoetsluis = 28.1°C, zeer heet!   ( 84)
Mark (Rhoon) -- 20-06-2005 10:08
Re : "aan de kust enkele graden koeler"?   ( 99)
Ben (Lelystad) ( 13m) -- 20-06-2005 10:05