Nog even over mogelijke gladheid. Guidance KNMI:

Bericht van: Koos Spakman (Froombosch) , 11-01-2024 08:56 

Inmiddels is code geel voor het noorden afgegeven.

https://www.knmi.nl/nederland-nu/weer/waarschuwingen/utrecht

Modelbeoordeling:

Belangrijke aandachtspunten zijn de grenslaagcondities ten noorden van de rugas zodra de vochtigere lucht uitstroomt over ons land. In het uiterste noordoosten zou daardoor mist kunnen ontstaan, alle modellen geven een indicatie en net over de grens is dat ook zichtbaar. Met het binnenkomen van de vochtige lucht in het noorden kan daar in de loop van de ochtend plaatselijk gladheid voor gaan komen. Met het verder zuidwaarts trekken van de zwakke occlusies overdag zal er in bepaalde mate een opglijdingsproces plaatsvinden waardoor met name in de avond en nacht naar vrijdag plaatselijk wat coalescentieneerslag mogelijk is in het midden en zuid(oost)en van het land. Vooral Hap1 laat daar een neerslagsignaal zien. In de overige modellen is daarvan überhaupt geen sprake, of hooguit zeer lokaal in het uiterste zuidoosten. Daarbij moet opgemerkt worden dat de modellen nog steeds wat te koud zijn, waarbij Hap1 het koudst is. De neerslag in Hap1 lijkt dan ook wel te fors te zijn (teveel opglijding, te dikke bewolking). Daarnaast is de vraag of, als er al neerslag valt, de (nattebol) temperatuur nog wel onder nul is. Mocht er neerslag vallen, dan is dit uiteraard wel van groot belang aangezien de wegdektemperaturen nog onder nul zijn en dit dan verraderlijke gladheid kan opleveren. Een belangrijke vinger aan de pols is nodig. In de nacht naar vrijdag is buiten eventuele neerslag in het zuidoosten om, ook kans op gladheid in vooral het (noord)oosten. Dit vanwege de aanwezige vochtige lucht.

Aandachtspunten

Temperatuur:

Donderdag overdag loopt de temperatuur in EC van het noordwesten uit duidelijk sneller op dan in de Harmonies, de ervaring leert dat het opruimen van een koude plaklaag vaak wat langzamer gaat dan EC laat zien, maar aan de andere kant hebben de Harmonies de koude plaklaag te sterk ontwikkeld. De werkelijkheid zal hier dus een beetje tussenin zitten. Nagenoeg alle modellen laten de temperatuur iig overal boven nul komen, m.u.v. Limburg. Hap1 berekent in een groter gebied temperaturen onder nul overdag maar zoals gezegd is dat ook het koudste model (te koud waarschijnlijk). De temperatuur zal vlak aan zee richting de +6°C gaan, dieper landinwaarts zal het in eerste instantie overdag niet warmer worden dan +1°C. Op een aantal plaatsen komt de wegdektemperatuur in de middag kortstondig boven nul na een koude nacht. Dit is van groot belang bij eventuele coalescentieneerslag op de zwakke occlusie.

Wind:

Voorlopig geen seinen. Komende dag zien we aan de westflank van het lijlaagje weer een 6 Bft verschijnen, deze lijkt onze kustdistricten niet te bereiken.

Bewolking:

Zie modelbeoordeling. Noord van de rugas SC, een kleine kans op ST. in Zuid-Limburg gebeurt dat pas in de avond. Aan de voorzijde van dit gebied laten de Harmonies nog de vorming van St zien, vanwege de opglijdende maritieme grenslaag over de koude plaklaag boven land. Komende nacht van het noorden uit deels brekende bewolking, dan kan zich op uitgebreidere schaal mist en lage stratus vormen. Vrijdag overdag op uitgebreide schaal Sc velden.

Neerslag:

Komende avond en in de nacht naar vrijdag berekent HAP1, vrijwel als enige model, wat lichte neerslag op de zwakke occlusie. In de progtemps is een 2000 tot 3000 vt dikke bewolkingslaag te zien waardoor coalescentieneerslag af en toe mogelijk is, deze zal gezien de toptemperatuur van net onder nul zeker vloeibaar zijn. De andere modellen laten dit een veel ondieper SC laagje zijn van 1000-2000 vt dik met daaronder weer een iets drogere laag. In de nacht naar vrijdag berekent het EC12 EPS voor Limburg 10-20% kans op >= 0,1 mm onderkoelde (mot)regen in 6 uur tijd. In de rest van het land zien we de komende periode geen signaal.


Bericht laatst bijgewerkt: 11-01-2024 09:12
Het weer is mijn passie. Klagen doe ik nooit; het weer komt zoals het komt. Winterliefhebber in hart en nieren.

Nog even over mogelijke gladheid. Guidance KNMI:   ( 1652)
Koos Spakman (Froombosch) -- 11-01-2024 08:56
Swiss-HD nowcast ook in het zuidwesten   ( 615)
Peter (Wiltz -Luxemburg) ( 381m) -- 11-01-2024 09:50
Hier wordt her en der al gestrooid   ( 290)
Koos Spakman (Froombosch) -- 11-01-2024 10:07
  Wat is coalescentieneerslag?  
Leonie (Ter Apel) -- 11-01-2024 11:46
Dit zegt Wikipedia hierover:   ( 116)
Koos Spakman (Froombosch) -- 11-01-2024 11:59
  Bedankt!  
Leonie (Ter Apel) -- 11-01-2024 12:15