Synoptische situatie:
Een frontaal systeem behorende bij een lagedrukgebied nabij IJsland bereikt rond 21 UTC N-Z georiënteerd het zuidwesten en passeert komende nacht rond 02 UTC het noordoosten. Een vlakke ZO-NW georiënteerde trekrug passeert tussen 03 en 07 UTC van zuidwest naar noordoost. In het eerder gepasseerde front is inmiddels een golf ontstaan boven de Golf van Biskaje en het NW-ZO georiënteerde warmfront hiervan bereikt donderdag rond 09 UTC het zuiden van het land. Het warmtefront passeert aan het einde van donderdagmiddag het noordoosten. Bijbehorend NO-ZW georiënteerd koufront bereikt rond 13 UTC het zuidwesten en verlaat tegen de avond het oosten. Gedurende de passage ontstaat er boven de Noordzee een kleinschalig lagedrukgebied, door Météo France "Louis" gedoopt, waarin een backbent-occlusie ontwikkelt. Ten westen van deze occlusie wordt drogere en minder zachte lucht aangevoerd. Deze polaire luchtsoort bereikt Vlissingen rond 15 UTC (duidelijk zichtbaar aan de dauwpunten die dalen van 11 naar 2°C) en het uiterste noordoosten rond 21 UTC. Tegelijkertijd loopt er een NNO-ZZW georiënteerde CAD op dit alles in. Deze CAD bevindt zich momenteel nog ten westen van Ierland en moet grotendeels nog ontwikkelen. Dit systeem draait aan de zuidflank van het kleine laag in.
Modelbeoordeling:
Het belangrijkste aandachtspunt is de wind. HA40 laat de piek enkele uren eerder komen dan in voorgaande runs en heeft de maximale waardes flink afgebouwd en lijkt nu meer op UWC0 van 06 UTC. Ook in het KEPS zien we onzekerheid van het moment van voorkomen van de piek. Wel zijn er nu 2 members die met een scenario komen waarbij het oranje criterium overschreden wordt. Ook in het ECEPS zien we grote onzekerheden, met slechts een handvol leden van het ensemble dat met zeer zware windstoten komt (even buiten beschouwing latende dat EC diepe convectie niet numeriek oplost). Het ontwikkelmechanisme van Louis is nog niet helemaal duidelijk. Het is verleidelijk om het te koppelen aan de rechter ingang van de jet streak, maar mogelijk is het subtieler zoals we bijvoorbeeld bij Storm Poly zagen. Er bestaan voorlopige vermoedens dat er toen sprake was van een convectiegedreven ontwikkeling (à la een subtropische depressie) i.p.v. een sting jet zoals toen vaak geopperd werd. Het is inherent aan de kleinschaligheid van een systeem als deze dat de kans van optreden van het zwaarste scenario (in dit geval zeer zware windstoten) tot op het laatste moment vrij klein blijft. Een kleine koerswijziging of dat het systeem niet ontwikkelt maakt dan het verschil tussen "gewoon veel wind" en code oranje.
Wind:
Op basis van de huidige informatie is code geel afdoende. De kans van optreden is nog te klein en er is nog grote onzekerheid over plaats en tijd. Geen enkel model (althans de operationele runs) komen nu nog met windkracht 9. Een aandachtspunt blijft het wel, omdat er veel wind in de verticaal staat die makkelijk d.m.v. convectieve uitwisseling het oppervlak kan bereiken.