Zomer 2023 was een hete zomer voor Japan. Normaal zoeken de Japanners de koelte op, het Noordelijke eiland Hokkaido is meestal koeler door de Noordelijke Oyashio stroming. Behalve in 2023, op Hokkaido waren de temperaturen 3-3.7 graden gemiddeld hoger dan normaal. Na onderzoek bleek dat de warme Kuroshio stroming veel Noordelijker was gekomen dan normaal. De koelere Oyashio stroming bereikte het eiland nauwelijks.
Ook het fenomeen Marine Heat Wave schijnt een grote rol in deze opwarming te spelen.
Zomer 2024 doet niet onder voor die van 2023 in Japan. Alleen is nu nog niet bekend of de zeestromingen ook nu weer verlegd zijn. Dat zou veel verklaren maar ook weer niet. Waarom komt die Kuroshio stroming zover Noordelijk?
Voor de goede orde, het Noordelijkste punt van Hokkaido ligt thv NB 45.5, bij ons is dat thv de monding van de Garonne/Dordogne bij Bordeaux. Het Zuidelijkste punt van het eiland Kyushu ligt op NB 31.0 ongeveer, en dat is hier thv Tamanar in Marokko. Er liggen nog wat Japanse eilandjes meer naar het Zuiden onder Kyushu.
Over de Marine Heat Wave, de omstandigheden in het Noorden van de Adriatiese Zee zijn ook uitzonderlijk, zie kaartje. https://tracker.marineheatwaves.org/MHW/
Mocht iemand aanvullingen of verbeteringen hebben, graag!
