De 'ladder' van het warmtefront die we momenteel afdalen is goed zichtbaar op de LIDAR (wolkenhoogtemeter). Stapsgewijs dalen we van hoge bewolking steeds een trede (of sport
) verder af tot we uitkomen bij lagere bewolking en regen die nu her en der valt.
Ter illustratie de LIDAR van Rotterdam Airport:
1) Als eerste wordt cirrus/cirrostratus gedetecteerd. Die liep vannacht al binnen.
2) We dalen een trede af. Middelbare bewolking loopt binnen, altocumulus en altostratus.
3) De regen begint te vallen uit bewolking op circa 3 kilometer hoogte. Geleidelijk komt de basis steeds lager te liggen en loopt de nimbostratus binnen. De vallende regen is te zien aan de rode strepen die helemaal tot aan de grond reiken.
En als 'bonus' los van het warmtefront: vannacht ondanks de hogere bewolking genoeg uitstraling om een grondinversie te ontwikkelen. Dit zie je bij (4), het oranje/rode streepje direct aan de grond. De wolkenhoogtemeter detecteert wat nevel/fijnstof die blijft hangen in de grondinversie. ![]()
![]()