SPV = Stratosferische Polar Vortex
TPV = Troposferische Polar Vortex
Vaak zijn ze gekoppeld aan elkaar en is het stromingspatroon op grotere hoogte vergelijkbaar met lagere hoogteniveaus. Is dit het geval en is de SPV sterk, dan is het stromingspatroon meestal zonaal en vrij dynamisch. Winterweer hoef je hier niet te verwachten.
Zijn ze niet gekoppeld aan elkaar (zoals de kaartjes hierboven doen vermoeden), dan laat de TPV vaak een totaal ander patroon zien als dat je zou verwachten bij een sterke SPV. Dit laat dus meer ruimte voor hogedrukblokkades of dergelijke 'atypische' drukpatronen.
Dit overigens alleen geldende voor de wintermaanden, want in de zomermaanden is de SPV afwezig en zit er een groot hogedrukgebied ervoor in de plaats onder een relatief warmere stratosfeer i.t.t. de subtropen.
Ik heb er verder echter niet super veel verstand van hoe exact het werkt, maar dit bovenstaande weet ik wel van eerdere uitleg hier op dit forum (en ook uit blogs van o.a. Judah Cohen). Hopelijk helpt dit
. Als iemand nog mooie visualisaties heeft van de poolwervel en de structuur, deel ze gerust hieronder!
edit: Ik was even de site vergeten waar je dit mooi op kon zien, maar heb hem al gevonden. Via StratObserve kan je de structuur visualisatie zien. Nu ook een mooi voorbeeld van het gebrek aan koppeling tussen de troposfeer en de stratosfeer; onderin de wervel ziet het er veel rommeliger uit dan bovenin. Dit is dus ook goed terug te zien in de weerkaarten. Een sterk poolhoog die de poolwervel in de troposfeer in stukken verdeelt. Maar in de stratosfeer is het nog wel gewoon een mooie ronde wervel met sterke windbanden er om heen.


