"Synoptische situatie:
Een noordwestelijke stroming voert polaire lucht aan. Een ZW-NO georiënteerde rug strekt zich vanuit het Azorenhoog uit tot boven Het Kanaal en het zuiden van de Noordzee. De rugas passeert vandaag langzaam zuidwaarts het land, waarna de stroming zuidwest wordt op nadering van een occluderend front. Deze occlusie hoort bij een laag dat zondag via het noorden van de Noordzee naar het zuiden van Zweden trekt. De occlusie bereikt in de nacht naar zondag de noordwestkust en verlaat het zuidoosten in de ochtend. Aan de zuidwestflank van dit laag komt een stevig windveld te staan. Een hoogtetrog schampt zondagochtend het noordoosten van de FIR.
Modelbeoordeling:
Het occluderende front van zondag zit consistent in de modellen en we gaan er vanuit dat Harmonie de lage bewolking het beste weergeeft. Zondag komt er vrij veel wind te staan, waarbij er kans is op zware windstoten (>75 km/uur). Dit geldt vooral voor het noordelijk kustgebied. De deterministische runs van EC en UWC geven een vergelijkbaar beeld met 75 km/uur overschrijding op de noordkust. De EC uitvoer is qua windstoten wel 2-5 kn hoger dan de UWC-uitvoer gemiddeld gezien over het land. Het model lijkt meer uitwisseling te berekenen, in de progtemps is de onstabiliteitsdiepte wat groter dan in UWC. Het is lastig te beoordelen of dat ook daadwerkelijk uitkomt. Momenteel beschrijft UWC de windstoten met het onstabiel worden van de atmosfeer beter dan EC, maar dit biedt geen garantie. Opvallend is dat het EC-EPS, in tegenstelling tot de deterministische run, vrij grote kansen geeft op zware windstoten voor het gehele noorden van het land. Dit honoreren we voorlopig nog niet en noemen alleen zware windstoten op de noordkust. Impactverlagend is het feit dat de meeste bomen nog niet in blad staan. Impactverhogend is mogelijk dat het alweer een tijd geleden is dat er een stevige wind heeft gestaan.
Aandachtspunten
Temperatuur:
In stralingsomstandigheden met weinig wind is er te weinig dagelijkse gang in de EC uitvoer, de Ha43 uitvoer is dan beter. Zondag zal het met de stevige wind dichter bij elkaar liggen.
Wind:
Zie modelbeoordeling. Verder gaan we qua gemiddelde wind uit van maximaal 7 Bft, ook verder buitengaats. Kans op 8 Bft is in de UWC-kansuitvoer slechts 20-30%.
Bewolking:
Zondag bij het occluderend systeem vooral boven land ST, verder landinwaarts mogelijk ook beneden 500 vt. Dit is conform de UWC-uitvoer. Daarachter convectieve bewolking, met in het noordoosten van de FIR kans op enkele Cb's (toppen FL150), boven het noordoosten van het land gaat het om Tcu's (toppen FL100).
Neerslag:
Bij de occlusie lichte regen met aan de achterzijde enkele regenbuien. Boven zee (noordoosten van de FIR) matig qua intensiteit, boven het noordoosten van het land waarschijnlijk licht. Onweerskansen vrijwel nul (nemen pas toe in de Duitse Bocht), onweersignaal in UWC is bij het front (onrealistisch).
Zicht:
Vandaag overdag overal goede zichtcondities, zondag bij passage van het occluderend systeem vooral verder landinwaarts en in het noordoosten van de FIR kans op matige zichtcondities."