Als ik het goed begrijp gebruikt het KNMI tot en met 2000 de referentie verdamping in De Bilt voor alle P13 stations, en daarna de dichtstbijzijnde AWS waar globale straling gemeten wordt.
Echter gebeurt dat tot 2000 ook op basis van de naar straling omgezette zonneschijduur (ik vermoed Frantzen & Raaff WR-82-5 (1982)). Dit terwijl de globale straling al veel langer gemeten wordt in De Bilt. Die omzetting is opzich wel redelijk maar zorgt wel voor een kleine overschatting van de straling, en dus referentie verdamping.
Beersma & Buishand (2002) "Droog, droger, droogst" toont een grafiek met het verschil, als ik die reproduceer ziet dat er zo uit:
Wanneer voor het neerslagtekort alle beschikbare stralingsmetingen in De Bilt gebruikt worden, dus ook voor 1976, kom je voor die oude jaren iets lager uit.
Dit is het verschil:
Quote selectie