ECMWF Clusterscenario’s
De overgang van NAO+ naar BLOCK komt keurig dichterbij in de berekeningen. De clusterberekeningen van een week geleden lieten de verandering van het regime zien op 21 december, de berekening van vandaag op de 20e. Dus de clusterberekeningen zijn zeer consistent.
+72 tot +96u / 20-21 december
Lagedruk verliest de grip op ons weer. De hogedruk neemt over. De oceaan wordt geblokkeerd
+120 tot +168u / 22-24 december
Hogedruk bouwt zich op met het zwaartepunt boven Scandinavië. Eensgezinde clusterberekeningen.
+192 tot +240u / 25-27 december (1e t/m 3e kerstdag)
In deze periode gaat het Scandihoog zich retrograads uitbreiden, doordat het aansluiting krijgt bij het hoog boven Canada. Zwaartepunt van het hoog lijkt zich tussen IJsland en Groenland te bevinden. Lagedruk in het Middellandse zeegebied. Mogelijk ‘lekt’ er wat lagedruk vanuit Noord Rusland naar midden- en noordwest Europa.

+264 tot +360u / 28 december -1 januari
Hier zijn wat veranderingen zichtbaar. op 30-12 en 01-01 zie je het hogedrukgebied nog wat meer retrograads verplaatsen. De oceaan blijft sterk geblokkeerd. Een trog ontstaat boven het Europese vasteland. Tussen dat hoog op de oceaan en het laag op het continent vormt zich een strak noordelijke stroming. Dat zou zomaar Polar lows en sneeuw kunnen gaan opleveren. Tevens verschijnen er in de clusters opties voor een NAO- setting. Dit levert ‘High over low’ op. Ook een signaal voor een blijven koudere setting. En dat sluit naadloos aan op de EC46 berekeningen.

Regimeverwachting 29-12-2025 tot 04-01-2026
Blijvend sterk BLOCK-signaal. ook hier zie je de mogelijkheden voor NAO- terug. Op de kaart daaronder de ‘koers’ van de regimeverwachting. Die kaart loopt van vandaag tot 1e kerstdag

