Europa: Analysen & Verwachte weerkaarten
Tijdens de komende 48 tot 72 uur blijven onze regio’s nog onder invloed van een uitgesproken zachte zuidelijke stroming voor de tijd van het jaar. Deze lucht, aangevoerd vanuit de Alpen en het noorden van Italië, behoudt een zekere vochtigheid, wat tegen het einde van de week hier en daar kan leiden tot zwak ontwikkelde storingen.
Deze zachte fase is echter van tijdelijke aard. Onder invloed van een krachtig hogedrukgebied, stevig verankerd tussen Scandinavië en het westen van Rusland, met luchtdrukwaarden tussen 1027 en 1035 hPa, staat de grootschalige circulatie op het punt te veranderen. Vanaf het begin van volgende week zal de stroming geleidelijk draaien naar het zuidoosten en vervolgens het oosten, waardoor de lucht droger, maar ook aanzienlijk minder zacht wordt. In de tweede helft van de week zal de temperatuurdaling duidelijker worden, wat de aanzet kan geven tot uitgesproken frisser tot koud weer richting het daaropvolgende weekend.
Op langere termijn blijven hogedrukgebieden vermoedelijk dominant over het noorden van het Europese continent en de Arctische Oceaan, terwijl Atlantische depressies zuidelijker trajecten zouden volgen, van de Golf van Biskaje richting het Middellandse Zeegebied.
Deze synoptische situatie zou een aanhoudende continentale oostenstroming over onze regio’s in de hand werken, met de aanvoer van steeds koudere lucht. Tegelijkertijd kunnen storingen vanuit Frankrijk dit patroon af en toe verstoren, wat de deur openzet naar een meer uitgesproken winters weertype, zowel qua temperaturen als algemene atmosfeer.