Synoptische situatie:
Tussen hoge druk boven Noordoost-Europa en een laag (Ingrid) ten zuidwesten van Land's End (Engeland) staat boven onze omgeving een zuidelijke stroming. Aan de grond waait de wind uit het oost- tot zuidoosten. Hiermee wordt in het noordoosten koude lucht aangevoerd. In het zuiden is de aangevoerde lucht beduidend minder koud. Een WNW-OZO georiënteerde zwakke occlusie ligt vrijwel stationair boven het noorden van de FIR. Ingrid trekt op zaterdag langzaam opvullend richting Ierland. Het bijbehorende geoccludeerde, inactieve front ligt boven het zuidwesten. Deze occlusie trekt naar het noordoosten en activeert in de loop van de nacht door opglijding. Door golfvorming als gevolg van een inlopende hoogtetrog blijft de occlusie langdurig boven het noordoosten slepen.
Modelbeoordeling:
Komende nacht en zaterdagochtend kans op gladheid op uitgebreide schaal door ijzel, ongeveer noord van de lijn Texel-Almelo, waar de wegdektemperaturen onder nul liggen. Iets zuidelijker kan wel onderkoelde regen vallen, maar waarschijnlijk is de wegdektemperatuur daar boven nul. Het is de vraag in hoeverre Groningen en het noorden van Drenthe ijzel krijgen, het lijkt erop dat het daar meer om ijsregen en deels ook sneeuw zal gaan (smeltlaag zeer beperkt), maar ook hier kan het vooral bij lage neerslagintensiteit ijzelen. De laatste runs laten allemaal op vrij uitgebreide schaal (overwegend lichte) neerslag zien, in het genoemde gebied bij wegdektemperaturen onder nul. Zaterdagochtend en -middag is EC op een zwakke frontale golf veel enthousiaster met de neerslag, terwijl Ha43 deze activering niet berekent. EC laat hieruit vooral sneeuw vallen, al komt dat deels doordat de neerslagsoort in dit model net iets anders bepaald wordt dan in HA43. HA43 geeft al ijzel op het moment dat de vloeibare fractie 5% is. Anderzijds is er ook een duidelijk verschil zichtbaar in de onderste lagen. De ijsdriehoek is in HA43 prominenter en daaronder is de lucht vochtiger. Qua grenslaagbewolking zitten EC en Ha43 er niet zo goed op. De St nabij de noordwestelijke grens van de FIR zit in werkelijkheid oostelijker dan in de modellen.
Temperatuur:
Groot verschil tussen noordoost en zuidwest, zaterdag in het uiterste noordoosten mogelijk een ijsdag.
Wind:
In het noorden van de FIR O 8 met zware windstoten van 75 km/u, ten zuiden daarvan O 7. In de noordelijke kustdistricten O 6. Zaterdag afnemende wind.
Bewolking:
St bij de frontale zones en ook aanmaak hiervan in neerslag.
Neerslag:
Bij de occlusie die over het land trekt (mot)regen, ergens boven Overijssel overgaand in ijzel. Door de golfvorming zou de neerslag in het noordoosten over kunnen gaan in ijsregen en/of sneeuw. In het noordoosten zou een sneeuwdek van 1-3 cm kunnen ontstaan, mogelijk plaatselijk 3-5 cm in de oostelijke helft van Groningen op basis van EC. Dit zou kunnen betekenen dat er langdurig sprake gaat zijn van gladheid. Afgaande op de kansuitvoer is er nog de nodige onzekerheid in de neerslaghoeveelheden.
Zicht:
Boven het noorden van de FIR boven zee matig. Toenemende kans op nevelige condities bij het front (UWC komt zelfs met mist) en uiteraard slechte zichten in sneeuw.