Synoptische update voor Europa – 16 juli 2026
Na enkele zomers warme dagen staat de atmosfeer boven Europa op het punt een ander gezicht te tonen. Een uitgestrekt en complex lagedrukgebied, dat zich vandaag uitstrekt over Frankrijk, de Golf van Biskaje en het noordoosten van Spanje (1015 tot 1017 hPa), zal zich de komende 24 uur verder verdiepen en noordwaarts trekken naar Noord-Frankrijk en vervolgens Noordoost-Duitsland.
Tijdens zijn verplaatsing zal dit systeem de warme lucht boven een groot deel van West- en Centraal-Europa snel onstabiel maken. Hierdoor ontstaan gunstige omstandigheden voor plaatselijk hevige onweersbuien, vooral in Frankrijk, Duitsland en het Alpengebied waar de meest actieve onweersverschijnselen worden verwacht.
De Benelux lijkt grotendeels buiten schot te blijven. Enkel het uiterste zuidoosten zou te maken kunnen krijgen met meer uitgesproken onweersontwikkeling, met name in de provincies Luik en Luxemburg en in het Groothertogdom Luxemburg.
In de loop van het weekend bereikt het lagedrukgebied de Baltische Zee, waar de kerndruk zal dalen tot 997 à 998 hPa. Daarna stroomt beduidend koelere lucht vanaf de Noordzee en Schotland naar onze streken. Deze luchtmassa zal niet alleen voor lagere temperaturen zorgen, maar ook voor een veel stabielere atmosfeer.
Begin volgende week verandert er weinig aan dit weerbeeld. Pas op woensdag bereikt een nieuwe storing onze regio's, gevolgd door nog koelere lucht en regen vanuit het Noordzeegebied.
Vanaf volgende donderdag neemt een uitloper van het hogedrukgebied opnieuw het heft in handen. Zij zorgt voor een terugkeer van rustig en aangenaam zomerweer met temperaturen die volledig in overeenstemming zijn met wat eind juli normaal is in onze streken.
Een mooie illustratie van de Europese zomer, waarin warmte, onweer en verkoeling elkaar in een voortdurend atmosferisch evenwicht afwisselen.

