Evolutie over de oceaan & het continent voor de volgende dagen:

Bericht van: Luc (Recht) , 10-08-2026 08:52 

Synoptische ontwikkeling boven Europa

Update van 10 augustus 2026

De atmosferische situatie boven Europa zal de komende dagen een duidelijke en dynamische ontwikkeling doormaken.

Vanaf dinsdag trekt een hogedrukgebied van ongeveer 1027–1028 hPa naar de Noordzee. Langs de zuidelijke flank ervan wordt aanvankelijk zeer droge continentale lucht aangevoerd, met gematigd warme temperaturen.

Woensdag en donderdag verplaatst het centrum van het hogedrukgebied zich geleidelijk oostwaarts, in de richting van de zuidelijke Oostzee en het noordoosten van Polen. Daardoor draait de stroming bij ons eerst van noordoost naar oost en vervolgens naar zuidoost. De aangevoerde lucht wordt daarbij duidelijk warmer: eerst afkomstig uit Centraal-Europa, vervolgens uit de Alpen en uiteindelijk uit het Middellandse Zeegebied.

Tegelijkertijd ontstaan boven de Britse eilanden thermische lagedrukgebieden. Die schuiven tegen het einde van de week geleidelijk oostwaarts, eerst richting de Noordzee en later Polen. Hierdoor draait de stroming boven onze regio's naar noordwest en vervolgens west, met vanaf zaterdag de aanvoer van duidelijk minder warme maritieme lucht.

Deze luchtmassa zal echter voorlopig vrij stabiel blijven onder invloed van een rug van hoge druk die zich uitstrekt van de Azoren naar het zuiden van de Britse eilanden en het Kanaal. Deze rug kan later aanleiding geven tot de ontwikkeling van een hogedrukcel van ongeveer 1014 hPa boven Denemarken, waardoor het weekend waarschijnlijk grotendeels droog, zonnig en zonder overdreven warmte zal verlopen.

Aan het begin van volgende week kan echter opnieuw een weersomslag optreden. Een lagedrukgebied van ongeveer 1007 hPa zou dan onze regio's kunnen bereiken en opnieuw buien en onweer veroorzaken.

Samengevat: na een geleidelijke toename van de warmte onder invloed van een zuidoostelijke continentale stroming, zorgt een omslag naar een noordwestelijke tot westelijke maritieme stroming tijdens het weekend voor gematigdere temperaturen. Het weer blijft daarbij grotendeels stabiel en zonnig, voordat begin volgende week mogelijk een nieuwe onweersachtige verslechtering optreedt.

BMCB.info & BMCB.be
















Evolutie over de oceaan & het continent voor de volgende dagen:   ( 280)
Luc (Recht) ( 455m) -- 10-08-2026 08:52
  Laatste kaarten van 17/08 zijn welkom 😉  
Nick (Boutersem) ( 66m) -- 10-08-2026 10:05
Thermische trend voor 15 dagen   ( 14)
Luc (Recht) ( 455m) -- 10-08-2026 12:03
Waarschijnlijk trend (Volgens de afwijkingen in de midden troposfeer):   ( 4)
Luc (Recht) ( 455m) -- 10-08-2026 12:35