In de periode pakweg 1940-1970 kende de NAO vaker negatieve periodes, en er waren weinig sterke El Niño periodes. Beide hebben grote regionale effecten, die het wereldwijd gemiddelde (tijdelijk) behoorlijk kunnen beïnvloeden.
Overigens ging op het zuidelijk halfrond in de tijd de opwwarming wel door, de 'stagnatie' was alleen op het noordelijk halfrond.
Als 2005 een recordjaar wordt, is het riskant dat direct en volledig toe te schrijven aan 'global warming'. Er zijn altijd meerdere factoren die in combinatie tot 'records' kunnen leiden. Zo viel het 'recordjaar' tot nu toe (1998) samen met een een zeer sterke El Niño situatie (die er overigens dit jaar absoluut niet is).
Je moet de wereldtemperaturen natuurlijk altijd over langere periodes bekijken dan een enkel topjaar. Ik kan me dan ook mateloos verbazen over een enkeling die beweert dat na 1998 de temperaturen al weer aan het dalen zijn, omdat we sindsdien nog geen nieuw record hadden gehaald. Misschien kunnen de nieuwste cijfers de ogen van zo'n persoon openen, tenzij hij/zij natuurlijk oogkleppen wil blijven gebruiken.
Quote selectie