Nog geen westcirculatie in het vooruitzicht. De AO-index (toch wel een indicatie voor de sterkte van de Polar Vortex hogerop in de stratosfeer) blijft nog een tijdje negatief. Het EC-kaartje dat Alwin in een aantal berichten hieronder aanhaalde is dus niet zo onrealistisch.
Het MRF ensemblegemiddelde van +7 dagen laat een negatieve AO-index zien tot en met 1 december, met zelfs een dieptepunt op 1 december. Slechts 2 members van de 11 gaan voor een positieve Arctische Oscillatie na 1 december. Een meanderende jet kan de komende twee tot drie weken bij ons nog voor winterse verrassingen zorgen.
Wat mij enige zorgen baart is de huidige afkoeling van de hogere stratosfeer. De stratosfeer is daar momenteel kouder dan normaal. In de praktijk zien we deze negatieve anomalie vaak binnen een maand uitbreiden richting lagere stratosfeer met gevolgen voor het stromingspatroon in de troposfeer, aansterking van de straalstroom en mogelijk een inzettende (langdurige) westcirculatie ik schat richting de jaarwisseling.
Laat ons nu maar genieten van de kansen op vroeg winterweer met hopelijk veek wit spul. De gemiddelde zonale windcomponent blijft de komende weken zwakker dan normaal in de gematigde/arctische gebieden. De aanzit hiertoe in de onderste 25 km (op ongeveer 20 hPA) is zichtbaar op het laatste kaartje.
Quote selectie