Re : Waarom een wester nu geen weken hoeft te duren

Bericht van: VdeV(Heerenveen) , 03-12-2005 19:14 

De algehele zonaliteit (de mate van westenwind rond het noordelijk halfrond) is zwak. Het polaire lagedrukgebied diept normaal uit in deze fase van het winterseizoen maar is nu stabiel en vulde zelfs iets op. Het gevolg is dat de gemiddelde hoogte van 500hPa in de poolstreken hoog ligt. Op onderstaande kaart is maar weinig donkerblauw te zien. Sinds 1998 heb ik nog niet zo weinig blauw gezien begin december als nu(van langer terug heb ik geen gegevens gezien).

Het resultaat hiervan is dat we de komende 10 dagen veel neiging tot blokkades krijgen te zien rond het hele halfrond met retrograde bewegingen van druksystemen. Maar dat neemt niet weg dat wij één of andere westcirculatie kunnen krijgen. Maar dit is dan wel een verkorte westcirculatie die van west naar oost een beperkte baan aflegt. Mocht zich vanaf New Foundland een krachtige straalstroom op ons richten dan kan die zo plotseling voor onze neus opbreken. Een dergelijke WC is niet structureel en kan binnen enkele dagen weer verdwijnen. (Volgens sommigen is dat geen westcirculatie maar in ieder geval hangt er dan een depressie ergens tussen zuidelijk van IJsland en Noorwegen met een tegenhangend hogedrukgebied over Zuid-Europa).

De grote onzekerheid in de voorspellingen momenteel is het Siberische hogedrukgebied (laten we dat maar een Russische roulette noemen). Een dergelijk hoog in de poolstreken, samenhangend met een zwakke zonaliteit, deelt in verschillende richtingen arctische koudeuitbraken uit. Alleen is het maar net de vraag in welke richting. Een groot deel van de huidige kou-uitstroom richting zich op het uiterste noordoosten van Canada. Maar voor hetzelfde geldt stuurt het de kou in de richting van Noord-Skandinavië maar dat kan ook net zo goed de Beringstraat worden aan de overkant van de pool. Hoewel, het wordt nu toch wel duidelijk dat Canada de kou krijgt en NW-Groenland. Maar de Beringstraat wordt gemist en dat was in de eerdere run nog niet zo. Merk ook op dat het poolgebied een dun meetnetwerk heeft en het daardoor lastig is een juiste analyse te maken.


Eénmaal weg van de pool wekken die koude bellen hoogtetroggen op. Deze hoogtetroggen komen in het wereld omspannende vlechtwerk van straalstromen terecht. De golfbewegingen hierin zijn redelijk voorspelbaar, en zijn belangrijk voor de verwachtingen op middellange termijn (5-8 dagen).
Maar nu is dat dus nogal een probleem.


(Invalid img)



Victor
Bericht laatst bijgewerkt: 03-12-2005 19:31

GFS12-ensemble: Onzekerheid groot, dus>   ( 267)
Stefan (Maarssenbroek-Utrecht) -- 03-12-2005 18:47
Re : Waarom een wester nu geen weken hoeft te duren   ( 195)
VdeV(Heerenveen) -- 03-12-2005 19:14
Re : Ter vergelijking:1999   ( 102)
VdeV(Heerenveen) -- 03-12-2005 19:36
  Interessant! Thx!  
Jef (Zolder, Limburg) ( 41m) -- 03-12-2005 19:23
  Bedankt Victor. 🙂  
Ruben (Neeroeteren) -- 03-12-2005 19:29
  Re : Graag gedaan 🙂  
VdeV(Heerenveen) -- 03-12-2005 21:07
Mooie uiteenzetting   ( 81)
Daniël (Aalsmeer) ( -4m) -- 03-12-2005 19:39
Re : Mooie uiteenzetting   ( 39)
VdeV(Heerenveen) -- 03-12-2005 21:11