Als leidraad gebruik ik de oper-run van GFS1318, details kunnen uiteraard nog wijzigen.
Na de grijze en relatief zachte dagen van dit moment, zou het vanaf de nacht van donderdag op vrijdag moeten gaan afkoelen. Dit gebeurd doordat het hogedrukgebied dat ten westen van de britse eilanden lag, zich wat terugtrekt op de oceaan en zodoende de weg vrijkomt voor een lagedrukgebied boven Scandinaviƫ om zich in zuidelijke richting te begeven. (kaart 1)
Hierbij moet direct worden aangetekend dat er slechts een fragiele verbinding ontstaat met het ogenschijnlijk krachtige hogedrukgebied boven Groenland, dat in feiten niet veel voorstelt wat mede kan worden afgeleid aan de kaart van 850 hPa. (kaart 2)
Te zien is dat het hogedrukgebied op de oceaan een waarde heeft van boven de 164, terwijl het "hogedrukgebied" boven Groenland niet verder komt dan een waarde van 156. Verder moet ook de straalstroom goed in de gaten worden gehouden. Deze loopt tussen beide hogen door en gaat dan in WNW/OZO over ons land. (kaart 3)
Twaalf uur later, liggen we in een noord-noordwestelijke stroming waarin de lucht op 500 en 850 hPa aardig begint af te koelen. In de gaten dient te worden gehouden het lagedrukgebied voor de zuidoost-kust van de Verenigde Staten, dat al bezig is de fragiele verbinding aan te vreten. Dit is mooi te zien op de 850 hPa kaart, waar de waarde van het hoog boven Groenland al is afgenomen tot iets boven de 152. (kaart 4)
In de nacht van vrijdag op zaterdag is de stroming bij ons noordwestelijk geworden en is de temperatuur op 500 hPa gedaald tot rond de -30, terwijl de temperatuur op 850 hPa rond de -7 ligt. Het hogedrukgebied boven Groenland is alweer verder aangevreten wat te zien is aan de kerndruk en de waarde op 850 hPa welke zijn gedaald tot respectievelijk iets boven de 1040 hPa en iets boven de 148. (kaart 5)
De straalstroom loopt nog steeds om het oceaanhoog heen, en gaat dan pal over de lage landen. (kaart 6)
Wel zakt het dauwpunt onder nul, waardoor de buien die gaan vallen lokaal voor een tijdelijk sneeuwdekje kunnen zorgen.
Op zaterdag zitten we welliswaar in de koudste lucht op 500 hPa maar is het leed qua blokkade al geschied. De wind krijgt daarmee alweer een meer westelijke component, waardoor het westen van de lage landen vooral winterse buien krijgen, terwijl er elders eventueel nog sneeuwbuien zouden kunnen vallen. De dauwpunten blijven licht onder nul, terwijl de temperatuur tijdens intensieve buien tot rond het vriespunt kan zakken. Na zaterdag krijgen depressies vanuit het westen de overhand, terwijl hogedruk terugzakt naar de azoren. De gevolgen laten zich raden.
Kaart 1:
Kaart 2:
Kaart 3:
Kaart 4:
Kaart 5:
Kaart 6:
Kaart 7:
Quote selectie