Déjavu winter 2005

Bericht van: VdeV(Heerenveen) , 20-12-2005 23:53 

De weerkaarten die worden getoont lijken veel op winter van vorig jaar. Dit was te zien in de laatste week van januari en in de tweede helft van februari.

Vanaf de oceaan reikt de hogedrukrug over Noord-Skandinavië een hand naar het Russische hogedrukgebied. Maar het Europese laag laat geen solide verbinding toe. Een volledig winter-offensief aankondigen is te voorbarig want vorig jaar heb ik toen ook niet op de schaats gestaan.
Wolkenvelden overheersten en ondanks lage temperaturen in de bovenlucht wilde het niet goed vriezen. Pas toen er raszuivere arctische lucht aan te pas kwam ging het feest echt los (begin maart).

We zien een noordoostelijke stroming opsteken en de temperaturen in het 850-hPa vlak duikelen onder de min -10 graden. Helder vriesweer lijkt het niet te worden omdat er veel wolkenvelden worden aangevoerd. Deze wolkenvelden zijn deels restanten van storingen die de komende dagen boven Skandinavië oplossen en voor de rest onstaan ze boven de Deense wateren en de Oostzee.
Deze stratocumulus houdt de uitstraling tegen waardoor het niet sterk afkoelt. De wolken zelf stralen wel uit en koelen af tot beneden het ijskiemniveau. Vandaar ook de kou op 850 hPa.
Dit geeft af en toe wat lichte sneeuw, te weinig voor een sneeuwdek. Wanneer er zachtere lucht vanaf de Balkan tegen de koude lucht opglijdt, rond het Mid-Europese laag, is er meer sneeuw te verwachten.

Verder is het het hoog tamelijk fragiel en over de duur heb ik dan ook mijn twijfels. Ik mis depressie aktiviteit vanuit de Azoren richting de Middellandse zee.

Maar in ieder geval staat er een winterser weertype op het programma, en dat juist in de kerstvakantie. Dat is mooi meegenomen lijkt me 🙂. 's nachts licht, plaatselijk matige vorst en overdag maxima rond 0 of er net boven. Wolkenvelden waaruit van sneeuw kan vallen.
Vorig jaar was het steeds net niet. Hopelijk is het nu net wél.


Een goedenacht gewenst

Victor




Déjavu winter 2005   ( 239)
VdeV(Heerenveen) -- 20-12-2005 23:53
Re : Déjavu winter 2005   ( 84)
Gert (Elewijt) -- 21-12-2005 00:13
Re : Déjavu winter 2005   ( 48)
VdeV(Heerenveen) -- 21-12-2005 00:52
Toch lagedrukgebied voor de kust van Portugal hoor   ( 116)
Christophorus (Gentbrugge) -- 21-12-2005 00:03
Re : Toch lagedrukgebied voor de kust van Portugal hoor   ( 62)
VdeV(Heerenveen) -- 21-12-2005 00:33
Re : Toch lagedrukgebied voor de kust van Portugal hoor   ( 50)
Gert (Elewijt) -- 21-12-2005 00:41