Re : Synoptische voorwaarden voor koud winterweer

Bericht van: Rikkie (Meerhout) , 27-10-2003 17:52 

Corrigeren zeker niet, want de door jou genoemde drukpatronen staan m.i. inderdaad garant voor koud winterweer.

Ik denk echter wel dat je (1) nog een tweetal zaken kan toevoegen en (2) toch anderzijds moet uitgaan van de snelle omslagcapaciteit van ons west-europees weer, zeker in de winter; een uitgesproken "onwinterse" druksituatie heeft in het verleden ook al snel een gigantische ommekeer gekend (ik vernoemde vorige week al het verschil tussen november-december 1984 en januari 1985).

Wat (1) betreft zou ik nog het volgende willen toevoegen: * de afwezigheid van al te hoge druk boven de azoren eens de maand december begonnen is; * de afwezigheid van al te lange lage drukperiodes boven oost-europa - langdurige depressies boven het oostelijk deel van het continent kunnen wel teken zijn van een geblokkeerd patroon boven west europa, maar de instroom van koude lucht is dan eerder voor de oostduitsers en de Polen, dan dat het onze kant opkomt;

Elementen zoals "de totale afwezigheid van onweer eens november begonnen is", zoals Jan Versteegt dat soms laat horen, zijn in mijn ogen nonsens. Het is juist dat onweer in de winter duidt op een zeer groot temperatuurcontrast in de hoogte, maar ik zou echt niet zien op basis waarvan Jan versteegt daar uit afleidt dat een winter "vuil" (d.i. kwakkelend) maar niet "streng" kan worden. Me dunkt dat 1979 het beste voorbeeld is dat Jan Versteegt hier over het hoofd ziet. Ik herinner mij bv. tijdens de sneeuwstormen van half februari 1979 herhaaldelijk onweer. En ook in januari heb ik dat toen een paar keer opgemerkt (wat toch uitzonderlijk is in de winter). Ik zou onweer in de winter eerder zien als een bewijs van zéér grote maar inherent tijdelijke instabiliteit van de atmosfeer en dat hoeft zeker niet te wijzen op "zachte" instabiliteit.

Wat denken jullie ?


Synoptische voorwaarden voor koud winterweer   ( 253)
Jef (Houthalen) -- 27-10-2003 17:32
Re : Synoptische voorwaarden voor koud winterweer   ( 223)
Rikkie (Meerhout) -- 27-10-2003 17:52