Ik stel vast dat dit soort uitspraken eigenlijk altijd door erg jonge mensen worden gedaan. Kunnen zij het voorkomen van koude en strenge winters dan écht niet plaatsen in een veel langere klimatologische periode?
Zeggen dat wij een "nieuw klimaat" hebben (wat dat dan ook moge betekenen) is dat dat voorspellende waarde zou hebben op het vlak van het voorkomen van strenge winters in de zin dat die niet meer zouden kunnen voorkomen is wetenschappelijk absolute onzin.
Strenge winters worden gevormd door een afwijkend stromingspatroon dat enkele weken moet aanhouden. En dat hoeft ook geen drie maanden na elkaar te zijn. In de winter van 1987 hebben wij welgeteld drie en een halve week met schaatsijsweer gezeten (een ietsiepietsie langer dan in 1997). In de zo (terecht) bejubelde winter van 1985 hebben wij welgeteld twee vorstperiodes gehad, eentje van twee en een halve week en eentje van 16 dagen.
De situatie van februari en maart 2005 heeft klaar en duidelijk bewezen dat dit soort periodes nog perfect mogelijk zijn, ook in ons "nieuwe klimaat". Jammer dat het toen twee à drie weken te laat op het seizoen kwam.
Als die drukverdeling zich nu zou voordoen, dan hebben we m.i. (ook op synoptisch vlak) een winterperiode te pakken die de vergelijking met januari 1985 zeker kan doorstaan. Daar ben ik 500% zeker van. Tjeemie, het sneeuwde in maart dit jaar zelfs met een zuidwestenwind hier, een bewijs van de ijskoude arctische lucht die ons ver voorbijgeschoten was.
Zijn jullie allemaal blind voor deze nochtans recente feiten ????
Quote selectie