Koude winters in toekomstig Denemarken !
In de toekomst zullen winters als afgelopen winter vaker voorkomen in Denemarken. In een juist afgesloten klimaatproject, met deelname van DMI, voorzien onderzoekers koudere winters met minder stormen in het toekomstige klimaat van Denemarken.
"We hebben het klimaatmodel veranderd op een kritisch punt, namelijk dat veel van de zonnestraling teruggeworpen wordt door ijs en sneeuw in Arctica", zo verklaart DMI's Martin Stendel, die een van de onderzoekers achter het project is. Arctica heeft een erkende sleutelfunctie voor wat betreft de globale opwarming. Dat komt enerzijds omdat het klimaateffect daar sterk is maar anderzijds ook omdat die omgeving via een terugkoppeleffect mede de opwarming versterken kan.
"Een van de belangrijkste terugkoppelingen in Arctica is het smeltende zee-ijs en het krimpende sneeuwdek, zo verklaart Martin Stendel. Zoals het nu is, kaatsen de witte oppervlakken de kortgolvige straling terug de ruimte in. Als de donkere zee en de kale aarde onbedekt liggen, dan wordt de zonnestraling beter geabsorbeerd en in warmte omgezet die in de atmosfeer blijft hangen. Dat beïnvloedt direct de opwarming van de aardatmosfeer.Maar waarom leidt dat er toe dat het gebied waar Denemarken in ligt kouder en windzwakker wordt?"
Het nieuwe model laat veranderingen in de atmosferische circulatiepatronen zien met als resultaat een hogere gemiddelde luchtdruk boven Arctica en een lagere op de gematigde breedtes, dit in tegenstelling tot vroegere studies. Dat is een beeld dat we kennen van, wat we noemen, de negatieve fase van de Noord-Atlantische Oscillatie, ofwel de NAO-index.
Juist de negatieve fase van de NAO is gekoppeld aan koude winters en stormen die zich buiten Denemarken voordoen.Er zijn echter vooralsnog geen redenen om er op te vertrouwen dat de tendens dat de sterkste stormen sterker worden, zich niet voortzet: het is meer dat in Denemarken zich vaker periodes zullen voordoen met rustig en relatief koud weer, dit in verhouding met de voorgaande versie van het toekomstige klimaat in Denemarken.
Martine Stendel en zijn collegae hebben hun nieuwe wijze van het modelleren van ijs en sneeuw, op het klimaat van de twintigste eeuw getest en ze verkregen een resultaat, dat veel dichter bij het geobserveerde klimaat ligt dan met het oude model het geval was.
“Dit is wat men vaak doet om te testen of de verbeteringen die men in een model aanbrengt, in de praktijk ook verbeteringen blijken te zijn, het bekende, voorbije klimaat moet dan goed uit het model komen.“Als het bekende klimaat beter gesimuleerd wordt met een nieuw model dan met een oud model dan zou ook de prognose van het toekomstig klimaat beter uit moeten komen”, volgens Martin Sendel.
Zelfs als zee-ijs en sneeuw bij Arctica verdwijnen en zelfs als de aarde algeheel gezien warmer wordt, dan nog kunnen we in de toekomst meer koudere en windstille winters verwachten, niet veel anders dan dat de afgelopen winter in Denemarken was.
Bron: Gerard Kos
Quote selectie