Pollencorona, mammatus, contrailschaduw en VonKarman-wervels

Bericht van: Lode (Aalter) , 13-05-2006 15:16 

Na de onderstaande 200 berichten over eventueel onweer is het eens tijd voor iets anders 😋

Voor de meesten is een pollencorona wellicht een onbekend verschijnsel, maar je kan het wel al eens onbewust gezien hebben. Nu, wat zijn die pollencorona's? "Gewone" corona's ken je wellicht wel, dat zijn de meerdere gekleurde banden rond de zon, als er bepaalde middelhoge wolken zijn.
Hier een voorbeeldje (gemaakt door Lauri Kangas):


Maar er kunnen zich ook corona's voordoen met een goudkleurige rand (meestal met een oranje rand verder van de zon erbij, en soms ook met een zeer lichte groene schijn). Deze ziet men dan bij zonsondergang als er hoge cirruswolken zijn.
Gisteren kwam er zo'n melding op www.spaceweather.com van Andreas Murner, uit Duitsland. Op zijn foto zie je duidelijk de gouden rand net rond de zon, dan de zeer lichte groengele schijn, en dan de oranje rand wat verder van de zon (misschien je scherm wat verdonkeren om de volgende foto's beter te zien).

Foto van Andreas Murner:


Als je een corona ziet met meerdere gekleurde banden, maar er zijn geen wolken te zien, is dit ook een pollencorona. Daarvoor moet de zon afgeschermd worden, anders is de corona onmogelijk te zien door de felle gloed. Vandaag kwam zo'n melding binnen, opnieuw vanuit Duitsland, van Eva Seidenfaden.

Foto van Eva Seidenfaden:


Deze corona's ontstaan doordat licht wordt gebroken door de zeer kleine pollenkorrels. Dit kan alleen gebeuren bij een plotse uitstoot ervan, en dit was de laatste dagen niet alleen in Duitsland, maar ook in België en Nederland het geval (denk maar aan de mysterieuze gele substantie op auto's, enkele dagen geleden). Gisterenavond waren er wat cirruswolken, dus ik wachtte op de zonsondergang, en er verscheen inderdaad een pollencorona, het gouden type (mét lichtgroene schijn, maar de oranje band verder van de zon was minder duidelijk).

Mijn eigen foto:


Ook Jurgen (Starwatcher) heeft vanmorgen foto's van de zonsondergang van gisterenavond gepost, en (misschien onbewust) heeft hij ook een pollencorona gefotografeerd. Bij hem is de oranje rand duidelijker zichtbaar, maar ontbreekt de lichtgroene schijn dan weer.

1 van de foto's van Jurgen:


Tot zover mijn uitleg over pollencorona's, ik hoop dat je er wat over bijgeleerd hebt.

Gisteren was er ook een mooie contrailschaduw te zien. De zon stond al redelijk laag, en het vliegtuig kwam nét uit de richting waar de zon stond. In dit (meer zeldzame) geval zie je de contrailschaduw vóór het vliegtuig, in plaats van erboven of eronder, wat meer het geval is. Ik dacht dat Miguel eergisteren ook zo'n foto geplaatst heeft (kan ook 3 dagen geleden zijn, weet het niet juist meer).


En dan nog verder terug (3 dagen geleden), toen die zware onweersbui net ten zuiden van mij voorbijtrok. Marcus waarschuwde voor mammatus aan de achterzijde, maar op dat moment had ik m'n laptop uitgeschakeld. Gelukkig had ik het zelf ook gezien. Ik heb nog geen tijd gehad om de foto's te plaatsen, dus doe ik het nu maar. Je ziet duidelijk de bollen aan de onderkant.





Eergisteren zijn er ook prachtige uitsnedes gemaakt van satellietbeelden, speciaal om de Von Karman-wervels te tonen. Dit is er echt een schoolvoorbeeldje van (nietwaar Tom 😉).



Pollencorona, mammatus, contrailschaduw en VonKarman-wervels   ( 206)
Lode (Aalter) -- 13-05-2006 15:16
  Re : Interessant 🙂  
VdeV(Heerenveen) -- 13-05-2006 15:36
Mooie uitleg   ( 47)
alexander (Wortegem - Petegem) ( 67m) -- 13-05-2006 15:25
Lol ik denk dat ik er ook een rondom de maan....   ( 30)
Jurgen (Starwatcher) -- 13-05-2006 16:20
Re : Lol ik denk dat ik er ook een rondom de maan....   ( 21)
Lode (Aalter) -- 13-05-2006 16:24
zeer mooi! gisteren ook contrailschaduw gehad laatste tijd   ( 19)
Miguel (Varsenare) ( 15m) -- 13-05-2006 16:27
Re : Pollencorona   ( 31)
Manuel (Zoetermeer) -- 13-05-2006 16:24
De voorlaatste en laatste zeker   ( 17)
Lode (Aalter) -- 13-05-2006 16:25
  Mooi, ik had idd nooit van een pollencorona gehoord 🙂  
Ruben (Neeroeteren) -- 13-05-2006 15:21