Hoi Alwin,
Mooi geillustreerd, eigenlijk precies wat ik al dacht gisteravond, voortbordurend op de theorie v/h windmaximum die ik vorige week nog beschreef hier als AW op een vraag:
Overdag wordt de drukgradiƫntkracht gecompenseerd door de corioliskracht en frictie, waardoor subgeostrofische winden ontstaan. Na zonsondergang als de grenslaag stabiliseert, stopt de turbulentie en raakt de bovenste helft van de menglaag ontkoppelt van de grond. In deze laag, waar frictie ineens geen rol meer speelt, raken de krachten uit balans aangezien de corioliskracht en de drukgradientkracht niet meer in evenwicht zijn. Aangezien de corioliskracht altijd loodrecht staat op de windvector en proportioneel is met de windkracht, indicueert de resulterende kracht een oscillatie in de windvector rond de geostrofische wind.
Dit schreef ik gisteravond:
Als nu de windvector van het nachtelijk windmaximum in de onbewolkte gebieden geruimd is t.o.v. de vector in de bewolkte gebieden (dat kan omdat het windmaximum oscilleert rondom geostrofische waarden terwijl daarbuiten de wind veel meer subgeostrofisch is), dan zal er een convergerende stroom ontstaan min of meer langs de bewolkingsgrens vanuit de bewolking naar de 'snelle' stroom van het windmaximum.
Gr. Ben
Quote selectie