... waar de buien niet over heen komen.
Maar zonder gekheid: De inrichting van het landschap, zoals bossen, akkers, steden en zeker hoogteverschillen sturen buien wel in bepaalde voorkeursbanen. Een instituut als het KNMI wil daar niet aan, m.u.v. de invloed door steden en orografie.
Ik woon nu bijna 10 jaar in Heerenveen en het is hier vaak raak als buien het noorden bereiken. Daarvoor woonde ik in Gorredijk, wat 10 km oostelijker ligt. Daar trokken de aktiefste cellen meestal langs. Uit aantekeningen blijkt dat onweersverschijnselen zich vaak in westelijke richting voordeden,dus bij Heerenveen.
Heerenveen is een warmte-eiland tussen een bosrijk gebied ten zuidoosten ervan en meren op enige afstand richting WZW en NW wat buien bevorderd. Ook tijdens een rustige zomerdag, zonder buien, is er rond Heerenveen vaak een meso-schaal circulatie te ontdekken.
Plaatselijke divergentie en convergentie door temperatuurverschillen, ruwheidsverschillen, en optilling en daling langs heuvels en riviervaleien kan het gedrag van buien wezenlijk beïnvloeden. Ik ken jouw streek niet zo goed maar misschien spelen dalende bewegingen een rol doordat de westenwind afstroomt naar de maas. Op de radar zie je de breuk namelijk boven de westelijke maasoever onstaan.
Victor
Quote selectie