Onweer met permanente stijgstroom in Hoegaarden gisteravond
Bericht van: Peter (Mariakerke bij Gent)
, 28-08-2006 14:58
Gisterennamiddag en avond was ik bij vrienden in Hoegaarden. Tijdens de namiddag enkele buien in het verre oosten en noorden (Ardennen en ZO NL). Later op de avond ontwikkelden zich nieuwe buien westwaarts. Ze zagen er eerst nog klein en licht uit, maar gaandeweg zaten er naar zonsondergang toe enkele fikse exemplaren op die lange smalle lijn van De Panne aan de Belgische westkust tem Luik. Alle buien trokken ten noorden van Hoegaarden langs, ter plaatse slechts enkele druppels.
De eerste bui loste een paar CC's in het noorden. De bui week licht af naar rechts tov van de windrichting, en de verklaring daarvoor was aan de achterzijde te vinden: een 'sustained updraft' ofwel permanente stijgstroom die de bui voedde. Rotatie was niet waarneembaar, maar een soort van zwakke, halfronde verlaagde wolkenbasis met inflowstaart was wel degelijk te onderscheiden. Op zich niet zo uitzonderlijk maar toch altijd weer mooi zo'n kleine maar goed gestructureerde buien te zien.
Na deze bui trok nog een onweersbui verder ten noorden langs, die vanop afstand dezelfde opbouw leek te hebben, maar voor duidelijke foto's was het te ver en al te donker. Ook daaruit af en toe een CC. Nog later, met de laatste schemering de witcyaan oplichtende ijskap van de zware bui die over Sint-Truiden moet getrokken zijn. Ook daarvan geen foto's, te ver, te donker en geen statief bij.
De bui bij het naderen. Neerslag zie je rechts op de foto. Daar waren ook de weinige CC's te zien. Links zie je rafelige inflow en donkere basis.
Hoewel de bui via het noorden langstrok, kwam de onderzijde van de stijgstroom toch dichterbij door afwijking naar rechts tov de windrichting.
De broeierige neerslagvrije onderzijde:
De neerslagvrije verlaagde, gebogen wolkenbasis. Heb de hele tijd staan turen of er geen tuba te voorschijn zou piepen maar behalve de enkele turbulentiekrulletjes zoals de foto onder deze niks kunnen zien dat op duidelijke georganiseerde rotatie wees. Ik zal het dan ook maar niet de naam wallcloud geven maar eenvoudigweg verlaagde wolkenbasis.
Zicht op het westen (andere kant dus) met een zwakke uitstervende bui daar:
Zicht op de wegtrekkende, langzaam verzwakkende kurkentrekker stijgstroom. Duidelijk is te zien dat deze overhelt naar rechts. De bui zat hier al iets rechts van de heersende wind terwijl ze voor ze langs Hoegaarden trok nog links van de heersende wind zat.