Nogmaals: de 10-daagse 'staking' van de Golfstroom

Bericht van: Henk L. (Groningen) , 01-11-2006 00:40 

Ook op dit forum werd bericht dat de 'Golfstroom' eind 2004 voor 10 dagen 'stil zou zijn gevallen'. Dit bericht werd oorspronkelijk in de Engelse krant The Guardian ter wereld gebracht.
Wat zijn nu de feiten?
Sinds enkele jaren ligt er een rij meetapparatuur in de Atlantische Oceaan ter hoogte van ongeveer 26°N, waarmee continue stroming, temperatuur, zoutgehalte etc. vastgelegd wordt op verschillende dieptes. Werden voorheen slechts om de zoveel jaar met boten enkele metingen verricht ('snapshots'), nu gebeurt dat elke dag, in het kader van het RAPID project.
Uit de systematische metingen blijkt dat de stroming rond 26° noord over een jaar gemiddeld zo'n 18 Sv bedraagt (1 Sverdrup = 10 tot de macht 6 kubieke meter per seconde). Maar de afwijkingen van dag tot dag kunnen wel 5 Sv bedragen.
Inderdaad kende eind 2004 een periode van 10 dagen waarin de stroming sterk teruggevallen was (maar niet stil). Dit betitelen als het 'korte tijd stilvallen van de stroming' is net zo kras als een 10-daagse koudeperiode betitelen als een 'korte ijstijd'.
Om misverstanden te voorkomen. de apparatuur meet niet de 'Golfstroom'. De Golfstroom zelf (die naam mag overigens alleen gebruikt worden voor de stroming aan de Amerikaanse oostkust) en de in het verlengde daarvan liggende Noord Atlantische Drift transporteren water noordwaarts in de oceaan. De metingen betreffen de terugkerende (N-Z) stroming, de zogenaamde Meridional Overturning Circulation (MOC). Maar om het even simpel te stellen: alle water dat noordwaarts gebracht wordt, stroomt uiteindelijk ook weer zuidwaarts terug.

Nogmaals: de 10-daagse 'staking' van de Golfstroom   ( 335)
Henk L. (Groningen) -- 01-11-2006 00:40
  Mag wel naar verdiepingsforum, Saskia  
Henk L. (Groningen) -- 01-11-2006 00:42
  Laat maar, ik maak wel een 'kopietje' aldaar  
Henk L. (Groningen) -- 01-11-2006 00:46
Mij zegt het niet zoveel, lijkt mij ''normaal'' dat de   ( 197)
Nick (Wierden) -- 01-11-2006 00:51
Blijkt dus ook vrij normaal   ( 167)
Henk L. (Groningen) -- 01-11-2006 01:14