Helemaal mee eens.
Wat ik bij sommigen meen (het blijft lastig zo via de fora) te proeven, is dat men zoekt naar de kaarten waarop de winter ineens stevig staat ingetekend. Mijn simpele vraag is dan, waar moet dat vandaan komen? Echt winterweer zit nog ver weg van europa en dus zitten er in de betrouwbare termijn van 5 tot 7 dagen echt nog geen diep winterse kaarten. Vandaar dat ik op 6 december ook niet sprak van een winterinval of iets van gelijke strekking. Ik zei toen dat er rond de 17e een eerste kans komt op verandering van het huidige patroon. Ik concludeerde dat uit het dalen van de diktewaarden, het verschuiven van de koudepool en het eventueel geblokkeerd raken van de oceaan. Als ik de laatste reeks opers eens aan mijn gedachten voorbij laat trekken, dan heb ik daarin allerlei oplossingen gezien, maar geen enkele die ons binnen afzienbare tijd de winter in zal brengen. Hoeft ook niet, laat eerst het grootschalige patroon maar eens doorbroken worden en laat de atmosfeer (en ik zeg dit alsof het een persoon is, wat uiteraard niet het geval is) vervolgens met de nieuw ontstane situatie aan het schuiven gaan. Ik vergelijk het weer vaak met een schaakwedstrijd. De afgelopen periode stond de stelling zo vast als een huis, de actie van deze week heeft de stelling losser gemaakt en zo kunnen de sleutelstukken nieuwe posities gaan betrekken, waarna de schaker zich opnieuw op de situatie moet gaan instellen om te zien wat kan en wat niet kan.
Kan jij schaken Sjoerd?
Ik zie op de kaarten steeds niets op de oceaan gebeuren waarvan ik als winterliefhebber vrolijk van wordt...iets wat kan leiden tot een Scandinavisch hogedrukgebied.
Ik vind het onzin om te stellen dat een wc die ietwat begint te meanderen en wellicht hier en daar een ruggetje opwerpt boven de oceaan betekent dat we praktisch aan de vooravond staan van winters weer. Het werkt in het weer helemaal niet zo dat het stapje bij beetje moet afkoelen voordat het winters wordt. Bij een mooie rugopbouw boven de oceaan die langzaam doorwandelt en samensmelt met een koude Rus of Poolhoog heb je binnen 48-72 uur ijskou in huis. Ook als het 5 maanden lang extreem zacht is geweest.
Maar daar gaat het niet eens om. Wat ik nu zie op de oceaan in het ensemble en in de meest rooskleurige runs van de modellen, is daar totaal geen sprake van. En het werkt nu eenmaal zo met die ruggen dat ze het niet lang uithouden. Wat 9 van de 10 keer volgt dus, is een terugkeer van de zonaliteit.
Ik heb zelf liever 10 graden dan 5..dus mij doen ze sowieso geen plezier met die rommel
Quote selectie