Ik blijf me verbazen over de warmteproduktie en ik vraag me ook af hoe dat kan. Alleen aan het versterkte broeikaseffect kan het niet liggen, want daarvoor is de warmte veel te extreem.
De gemiddelde wereldwijde temperatuur is 1 graad gestegen (afgerond naar boven), de afwijking van de gemiddelde jaartemperatuur bedraagt zelden meer dan 1 graad t.o.v de 'normaal', blijft er nog een graad over (wanneer we het lopende jaargemiddelde nemen).
Verder is er vanaf 1989, boven Europa, een duidelijke toename van de uitgaande warmtestraling gemeten door satellieten. Het broeikaseffect houdt juist de warmte vast en zal tot een lagere uitgaande straling leiden totdat de temperatuur zich heeft aangepast. In onze regio is de temperatuur dus over die evenwichtsdrempel heen geschoten.
Oorzaken voor de opwarming zijn toegenomen zonnestraling als gevolg van verminderde luchtvervuiling en verandering in stromingspatronen.
In hoeverre dit te maken heeft met de klimaatsverandering is moeilijk te zeggen. Maar een verschuiving in noordelijke richting van het subtropische hogedrukgebied zou er wel mee te maken kunnen hebben. De opwarming van Noord-Amerika is mogelijk één van de oorzaken dat het hoog juist over Europa ligt.
Verder denk ik (en hoop) dat de NAO een grote rol speelt in het huidige klimaatsoptimum. Een wisselwerking tussen Atlantische oceaan en atmosfeer resulteert in een klimaatschommeling met een periode van ca 70 jaar met dippen begin vorige eeuw en rond 1970 en pieken in de jaren '40 en in het heden. Trekken we deze oscillatie door dan zou het Europese klimaat na 2010 weer relatief koeler kunnen worden. Er zijn een aantal aanwijzingen die duiden op het bestaan van deze cyclus maar harde feiten en bewijzen ontbreken.
Victor
Quote selectie