zorgt het doorstoten van deze depressie voor drukstijgingen boven Scandi in het beste geval, waardoor we uitkomen op een Rus met ooststroming?
Zo moet je niet kijken. Kijk naar de bovenlucht. Warmteadvectie hard en pal noordwaarts levert een rug of liever de 'Vinger'* op. De as van deze rug dient idealiter (voor transportkou) ten westen van ons te liggen en te blijven - eventueel volledig afsnoeren ten NW en N, willen wij de Elfstedentocht kunnen krijgen.
Spoel eens vanaf een week voor aanvang van befaamde vorstperioden tot erin, archief Wetterzentrale, en kijk goed naar de happenings op 500 hPa.
Komende halve november lijkt 'winkelhaak' (Baurterm voor WC scherp buigend noordwaarts door Russisch hoog) of gewoon hard west te worden. Zeer gewoon najaarsbeeldje.
Eén van de allerbefaamdste 'Vingers': 1985.
Meestal zitten ze bij Wetterzentrale meer in de (licht-)groene kleurstellingen (zie bijv dec '96). Subtiliteiten zijn er altijd: leer het weer kennen
*) patent Adrie Huiskamp
Quote selectie