Piet Paulusma

Bericht van: Douwe (Leeuwarden, Frl.) , 10-12-2008 20:48 

Net als gisteren een keurig weerpraatje van Piet.

Spannende strijd tussen zachte - en koude lucht
woensdag, 10 december 2008
Een kleine storing trekt vandaag via de Noordzee en onze westkust naar het Kanaal. Daar lost het systeempje op. Vannacht kan het nog wel enkele winterse buien geven in ons land. Vooral in het kustgebied.

Daarachter zien we hogedruk vanaf het centrale deel van Rusland zich uitbreiden tot over Scandinavië en een klein filiaaltje tot nabij Denemarken. Een actieve depressie houdt zich op boven Italië en geeft in de Alpen heel veel sneeuw. In heel Italië is het slecht weer en dit breidt zich donderdag uit tot over Griekenland en de Balkan.

Ook het noorden en midden van Spanje krijgen met sneeuwval te maken. Vrijdag verandert in deze situatie maar weinig. Door de samenwerking van het lagedrukgebied boven Italië en het hoog boven Rusland stroomt er bij ons wat koudere continentale lucht toe. Echt koud is het in Scandinavië waar het in Zweden zelfs overdag soms meer dan 20 graden vriest. Bovendien gaat er de komende dagen veel sneeuw vallen.

Een storing ontwikkelt zich vrijdag op het noordelijk deel van de Oceaan, ten westen van Ierland.
Dat geeft later op vrijdag veel regen op de Britse Eilanden en in de hogere delen van Schotland ook sneeuw. Zaterdag bereikt deze langgerekte neerslagzone ook Frankrijk, het noorden van Spanje en Portugal. In deze gebieden gaat ook flink wat sneeuw vallen. De kans op overlast is niet ondenkbaar.


Maar wat gaat deze storing in het weekend doen. Er wordt een aanval geplaatst om het vaste land van Europa te veroveren en het gevecht met het Russische hogedrukgebied wordt aangegaan. Het lijkt er op dat de Russische 'Beer' voorlopig van geen wijken weet. Een eerste aanval op zaterdag en ook op zondag lijkt te worden afgeslagen. De depressie trekt niet het noordelijk deel van de Noordzee op, maar wordt gedwongen richting België en Frankrijk te trekken. Wij blijven in het weekend dan ook te maken houden met een licht winters weertype waarbij het in de nachten licht vriest en het overdag met net boven nul wordt. De wind blijft aflandig.


Het lagedrukgebied trekt volgens de meeste computerberekeningen na het weekend richting het Italië en zal voor veel sneeuw in de Alpen gaan zorgen. Er is even een staakt het vuren tussen het Russische hoog en Oceaanstoringen. Het karaker van het weer bij ons blijft dan onveranderd licht winters met in de nachten wat vorst en slechts een kleine kans op neerslag. Vanaf dinsdag of woensdag gaan Oceaanstoringen opnieuw op ramkoers richting West Europa.

De meeste berekeningen geven deze aanval een redelijke kans van slagen. Het zou kunnen, ik moet het nog zien. Het blijft voorlopig interessant.


Piet Paulusma   ( 659)
Douwe (Leeuwarden, Frl.) -- 10-12-2008 20:48
Prima samenvatting van de situatie!   ( 358)
Erik (Veendam) -- 10-12-2008 20:53
Re : Prima samenvatting van de situatie!   ( 291)
Marcus (Sleidinge) ( 6m) -- 10-12-2008 21:03
Zoals Brederode al zei   ( 145)
john heydanus -- 10-12-2008 21:28