Swaffelweer woord van het jaar
Uitgegeven: 16 december 2008 06:23
Laatst gewijzigd: 16 december 2008 09:50
UTRECHT - Swaffelweer is het Woord van het jaar 2008 geworden. In de verkiezing, waarvan de uitslag dinsdag werd bekendgemaakt, eindigde het voor de woorden wiiën en bankendomino. Het Genootschap Onze Taal, Van Dale Uitgevers en dagblad De Pers hadden de competitie georganiseerd.
Swaffelweer staat voor weer waarbij er (bijna) geen wind is, geen regen ( of motregen of motsneeuw of uitsneeuwende mist), geen zon bij normale of iets onder normale temperaturen en vaak mistig is. Dit gebeurt onder andere met de bedoeling een ander of zichzelf op te winden.
Wiiën, dat als tweede eindigde, is gamen met een Wii-spelcomputer. Nummer drie, bankendomino, ontstond dit jaar tijdens de kredietcrisis, toen er een reeks faillissementen was van onderling verweven financiële instellingen.
Voor het Woord van het jaar kon het publiek de afgelopen twee weken op een internetsite stemmen op tien genomineerde woorden. Ruim 16.000 bezoekers lieten hun stem achter. Swaffelweer won met 57 procent van de stemmen.
Horroropa
De andere zeven genomineerde woorden waren: duyvendakken, gastroseksueel, horroropa, hufterindex, slaaprijden, smirten en zweef-tv. Alle betekenissen stonden op www.woordvanhetjaar.nl.
Volgens hoofdredacteur Ton den Boon van de Dikke Van Dale is swaffelweer verwant aan woorden als kipsoepenweer, vleesch noch visch weer en hotseknotsbegoniaweer en het in Vlaanderen regionaal gebruikte zwaffelweer. Het staat allemaal voor nietszeggend. In het Duits is er een aanknopingspunt met Schwafwetter en Schweifwetter, wat nietszeggend betekent.
Taj Mahal
De woordwatcher van Van Dale zegt dat swaffelweer in ons land vooral onder jongeren bekendheid geniet. Dat komt onder meer door een filmpje op internet van een Nederlandse student die swaffelweer ervaart bij het Indiase monument de Taj Mahal(de Indiërs beschouwden het als heiligschennis).
Ook het BNN-programma 'Spuiten en Slikken' besteedde aandacht aan het verschijnsel.

(de originele tekst vind u hier: )
Quote selectie