Flashback: 13 januari 2005-2008

Bericht van: Hendrik (Londerzeel-B) , 13-01-2009 21:33 




13 januari 2005

De weergoden waren in een goede bui en hebben ons vandaag op een droge en zonnige dag getrakteerd. Regelmatig passeerden stapelwolkjes de revue maar zonder veel ergs. In ruil voor het zonnige weer moesten we ons echter tevreden stellen met een iets bescheidener presterend kwik, we haalden vandaag immers maar 3,9 tot 9,2 graden, maar ook dit is nog steeds een eind boven de normaalwaarden. De wind was ook weer van de partij en kwam tegen een snelheid van 29 km/h uit de westelijke hoek aangewaaid. In de loop van de dag werd het luchtruim opgevrolijkt door fijne vederwolkjes die vanuit het westen kwamen binnendrijven en deze maken deel uit van een hoogte - warmtefront , dit betekent dat er op grote hoogte warmere lucht binnenstroomt wat een stabiliserend effekt zal hebben op ons weer. Er staan ons een paar rustige dagen te wachten. Het kan 's nachts wel lichtjes vriezen, maar vanaf zondag krijgen we weer gevoelig zachtere temperaturen. Volgens het GFS zouden we vanaf woensdag terug met winterse buien te maken krijgen, maar de stroming laat deze buien opnieuw stuklopen op de Britse Eilanden en het ECMWF houdt het zelfs bij rustig hogedrukweer.

13 januari 2006

Gelukkig bleek het Stratus wolkendek aan de voorzijde van de gisteren besproken regenzone niet zo intact te zijn als de satellietbeelden lieten uitschijnen, en zo was de grijze wolkenmassa waaronder we vanochtend startten kort na zonsondergang reeds herleid in een kaas - met - gaatjes - versie en vanuit het zuiden kwamen brede opklaringen opzetten die zeker vanaf en na de middag voor een erg mooi winterweertje zorgden, met overvloedig veel zon, enkele sluierwolkjes en een paar losse wolkenflarden die overbleven. De zuidelijke wind die net als gisteren 19 km/h haalde, voerde relatief zachte lucht aan die de temperatuur liet oplopen naar een voor de tijd van het jaar best acceptabele 5,9 graden, maar natuurlijk hebben deze opklaringen ook hun keerzijde; zo is het naar zonsondergang toe weer flink gaan afkoelen waardoor het kwik rond 19H reeds teruggezakt was naar 1,4 graden, en waarschijnlijk zullen we daar de komende uren nog wel enkele tientjes afpitsen zodat de minima voor vandaag nog moeten bereikt worden. Op de satellietbeelden kijken we ondertussen neer op de ene na de andere regenzone die zich te pletter lijkt te lopen op een haast onverwoestbare hogedrukbarrière en dit alles zorgt ervoor dat het dit weekend net als vandaag droog zou moeten blijven. De wolken van deze ex - regenzones zullen er echter wel in slagen om tot bij Malderen (en zelfs wat verder) te kruipen maar er zal nog voldoende ruimte overblijven voor opklaringen terwijl de door de dynamiek van de koufronten getriggerde wolkenvelden best wel fraaie luchten zullen opleveren, iets waar we deze maand nog niet al te veel hebben van kunnen genieten. Vanaf dinsdag zullen sommige regenzones er terug in slagen om door te stoten naar de lage landen waardoor de paraplu weer een handig attribuut zal worden.

13 januari 2007

Hoewel we nog steeds onder de invloed van aktieve depressies zitten in een krachtige westcirculatie, werd dit een behoorlijk saaie dag met veel wolken, nu en dan een spatje motregen en behoorlijk wat wind. De meeste neerslag viel tijdens de nacht en ochtend, en vervolgens belandden we in de warme sector van een erg omvangrijke depressie, waarvoor het zwaarbewolkte weer tijdens de winterperiode erg typerend is. Toenemende wind en een paar nieuwe spatjes motregen, alsook een paar microscopisch kleine opklaringen na zonsondergang, kondigden het koufront reeds aan, maar dit front zit op het einde van de avond nog steeds een heel eind ten westen van ons waardoor we het tot het einde van het etmaal droog houden. De regen van vanochtend maakte dus meteen ook het totaal uit van 0,4 mm. Dat we het grootste deel van de dag in de warme sector van de depressie vertoefden, was natuurlijk ook te merken aan de temperaturen die voor de tijd van het jaar weer hallucinant hoog zaten met 10,3 tot 12,6 graden. De zuidwestenwind was tevens weer in topvorm met snelheden tot 49,9 km/h.

13 januari 2008

Het gaat erg snel op de weerkaarten want vannacht was het weer de beurt aan het warmtefront van een volgende depressie om ons land te overspoelen. Al is overspoelen veel gezegd want het was vanmorgen droog terwijl er tegen het einde van de voormiddag gedurende korte tijd niet meer dan wat lichte regen en motregen viel. Nadien werd het genieten van erg fraaie Altostratus en Altocumulusstructuren die de hemel op een of andere manier een zomerse aanblik verleenden. Misschien lag het wel aan de temperaturen die weer vlot waarden van 4,6 tot 9,4 graden wisten te halen; we zaten niet voor niets in de invloedssfeer van een warmtefront. Na de middag kregen we te maken met een dichte laag Stratocumulusbewolking, maar deze begon langzaam maar zeker uit te rafelen waardoor de zon er na een poosje weer doorkwam en laatstgenoemd wolkentype opnieuw voor erg fraaie beelden zorgde. Tijdens het tweede deel van de namiddag verdween de Stratocumulus volledig en kregen we een volledig blauwe lucht te zien waarin slechts een lichtjes geribbelde sluier van Cirrostratus te zien was die wel het volledige luchtruim bedekte: alweer een echte streling voor het oog. De zon kwam gemakkelijk door deze bewolking heen, maar om nog van haar warme stralen te kunnen genieten was het al te laat vermits het al bijna avond was. De Cirrostratusbewolking werd langzaam maar zeker dikker, maar voorlopig had dit geen verdere gevolgen voor ons weer. Tijdens zowat de ganse avond tot aan middernacht bleven de helderste sterren en planeten er zelfs nog door zichtbaar. Een geleidelijk toenemende wind met snelheden tot 40,2 km/h uit het zuid- zuidwesten gaf echter aan dat er alweer veranderingen op komst waren en we het komende nacht wellicht niet droog zullen houden. Het neerslagtotaal van vandaag blijft echter volledig afkomstig van het warmtefront vanochtend met een niet meetbare 0,0 mm.

13 januari 2009

De dagelijkse weersverslagen worden gewoonlijk met een vertraging van 2 tot 5 dagen online gezet. Neem een kijkje op de weerpagina's van mijn website om het recentste verslag te lezen.



Lees mijn Flashbacks ook op https://weerdagboek.blogspot.com en krijg toegang tot mijn recentste verslagjes, voorzien van sfeerbeelden en wolkenfoto's

Flashback: 13 januari 2005-2008   ( 59)
Hendrik (Londerzeel-B) ( 7m) -- 13-01-2009 21:33