Flashback: 18 januari 2005-2008

Bericht van: Hendrik (Londerzeel-B) , 18-01-2009 19:56 




18 januari 2005

Aan regenwater was de afgelopen vierentwintig uur zeker geen gebrek: een aktieve dubbele regenzone die tevens ook met heel wat wind vergezeld ging deed de neerslagintensiteit gisteravond flink de hoogte in gaan en werd vanochtend gevolgd door een reeks erg pittige buien waarbij de neerslag zelfs even overging in smeltende sneeuw (was alleszinds in Brussel zo, de neerslagvorm te Malderen is onbekend) maar voor een sneeuwmanneninvasie hoefden we niet te vrezen want al snel ging de neerslag weer over in gewone regen met af en toe nog een klodder natte sneeuw ertussen. In de loop van de namiddag kwam de zon er weer door en bleef het een tijdje rustig en droog terwijl stapelwolkjes voor de nodige decoratie zorgden. Kort voor zonsondergang doemde aan de horizon echter een muur van Cumulonimbi op en het gaat hier om een trogvormige storing die de buienaktiviteit de komende uren weer zal laten heropleven. De temperaturen schommelden bij dit alles tussen 3,1 en 8,4 graden terwijl de wind piekte tot 42 km/h. De regenzone inclusief buien zorgden voor 8,8 mm neerslag waarvan 7,2 mm tussen 0H en nu gevallen is. Achter de buienlijn die straks over ons zal trekken wordt het tijdelijk rustig maar de volgende depressie laat niet lang op zich wachten en zal in de loop van woensdag haar invloed op ons uitoefenen met verse regen en waarschijnlijk ook een krachtige wind. Tijdens het weekend kunnen er weer lichte buitjes vallen waarna we vermoedelijk een paar dagen rustig hogedrukweer krijgen.

18 januari 2006

Tijdens de eerste paar uur van de daglichtperiode konden we tijdelijk genieten van een paar mooie opklaringen die onderandere een fraaie zonsopgang toelieten. Tijdelijk want vanuit het noordwesten kwam al snel een dichte wolkenmassa, voornamelijk bestaande uit Stratocumulus en Stratus, opzetten en korte tijd later was het al grijzigheid wat de klok sloeg. Tegen de middag viel er af en toe zelfs wat lichte motregen, maar de hoeveelheden waren niet meetbaar op deze locatie. De bewolking hield ons tot in de late namiddag in haar sombere greep, maar korte tijd na zonsondergang kwamen er terug opklaringen binnendrijven waardoor de dag toch nog min of meer in schoonheid werd afgesloten. Het was overigens een erg rustig dagje bij een zwakke westenwind die hooguit 13 km/h haalde terwijl de temperaturen eerder aan de zachte kant zaten met waarden tussen 3,1 en 7,7 graden. De opklaringen zijn nog steeds aanwezig maar daarnaast drijven er nog heel wat wolkenvelden voorbij en het ziet er niet naar uit dat we daar morgen gaan vanaf raken als we in de warme sector van een volgende depressie terechtkomen waar lage wolken hoogtij zullen vieren, al zal er net als vandaag nauwelijks neerslag aan te pas komen. Vrijdag krijgen we echter weer de volle lading wanneer we het even verderop gelegen koufront over ons heen geslingerd zullen krijgen.

18 januari 2007

Zonder twijfel een van de zwaarste stormen sinds de oprichting van het weerstation in april 2004, en deze begon met veel regen en motregen tijdens de voormiddag en ochtend waarop een iets drogere periode volgde terwijl de wind geleidelijk aanzwol en de rukwinden sterker werden. Aan zee bereikte de wind moeiteloos snelheden die de 160 km/h haalden of zelfs overschreden terwijl 140 km/h ook in het binnenland perfekt haalbaar bleek. Malderen hield het op het eerste zicht kalmer met 74,0 km/h uit het zuidwesten, maar het feit dat het weerstation niet helemaal volgens de KMI normen is opgesteld en er in de buurt hinderende gebouwen staan, laat vermoeden dat bovenstaande snelheden ook in Malderen bereikt werden. Een voorlopig hoogtepunt werd in de late namiddag bereikt vlak voor de passage van het koufront van de stormdepressie, maar het front zelf verloor behoorlijk wat van haar pluimen tijdens haar tocht in zuidoostelijke richting zodat Malderen er goedkoop vanaf kwam met slechts wat gedruppel en iets minder zware rukwinden op het front dan in Nederland het geval was. Daar zat immers ook nog onweer op het front terwijl er op luttele minuten enkele tientallen liters regen en hagel naar beneden zijn gekomen. Te Malderen brak ondertussen een adempauze aan waarbij er geregeld opklaringen opdoken en de wind weer een beetje luwde. Later op de avond was er weer een lichte toename van de wind merkbaar, maar het kwam niet meer tot het stormgeweld dat we deze namiddag gekend hebben. Neerslag , voornamelijk regen en motregen tijdens de frontpassages, was niettemin goed voor een kletsnatte 9,8 mm. Hoewel alle aandacht naar de wind ging, werd het uiteindelijk de temperatuur die een zucht van verbazing veroorzaakte bij het wegschrijven van waarden tussen 9,1 en 15,1 graden in de statistieken van Malderen.

18 januari 2008

's Ochtends was er wat Cirrus en Cirrostratusbewolking aanwezig doch zelfs de zwakkere sterren waren hier nog goed door zichtbaar. Bij het aanbreken van de daglichtperiode, werd de bewolking echter snel dikker op nadering van een warmtefront waardoor zelfs de zon er niet meer doorheen geraakte. Het warmtefront splitste zich op in een hoogtefront en een laagtefront maar geen van beiden blonk echt uit in aktiviteit waardoor de neerslag beperkt bleef tot lichte regenval. Tussendoor waren er droge perioden, maar het grootste deel van de tijd moesten we nog rekening houden met motregen die trouwens ook na de middag en tijdens de avond voor een onaangenaam weersbeeld zorgde. De temperaturen die met 7,9 tot 13,2 graden ver boven hun stand leefden, konden hier maar weinig aan veranderen, en de west- zuidwestenwind met haar snelheden tot 48,3 km/h nog veel minder. Onder een nog steeds betrokken hemel, bij lichte motregen en met een neerslagtotaal van 3,6 mm verdwijnt deze eerder saaie weersdag uiteindelijk in de archieven.

18 januari 2009

De dagelijkse weersverslagen worden gewoonlijk met een vertraging van 2 tot 5 dagen online gezet. Neem een kijkje op de weerpagina's van mijn website om het recentste verslag te lezen.



Lees mijn Flashbacks ook op https://weerdagboek.blogspot.com en krijg toegang tot mijn recentste verslagjes, voorzien van sfeerbeelden en wolkenfoto's

Flashback: 18 januari 2005-2008   ( 91)
Hendrik (Londerzeel-B) ( 7m) -- 18-01-2009 19:56