Wereldtemperatuur

Bericht van: Ben (Lelystad) , 27-11-2009 15:20 

Hieronder de eerste resultaten van een alternatieve compilatie van de gemiddelde wereldtemperatuur, genaamd HiGSTA. De afkorting staat voor High-resolution Global Surface Temperature Analysis. In deze analyse zijn alle beschikbare waarnemingen uit GHCN v2 gebruikt, aangevuld met het USHCN en de ECA database. De cijfers hebben alleen betrekking op landtemperaturen. Er zijn nog geen stappen ondernomen om stationsreeksen te homogeniseren, er zijn alleen reeksen gecombineerd. Dit is gebeurd op grond van criteria voor afstand en statistische eigenschappen (gemiddelde, standaardafwijking over overlap-periode).

Alle waarnemingen worden gebruikt om tot een grid met wereldwijde temperatuur te komen. Het grid heeft een resolutie van 1x1° (HadCRU en GISS hebben 2.5°). De stappen die ondernomen worden voor de analyse per maand:

1. Verzamel alle goedgekeurde waarnemingen
2. Weeg naar afstand tot centrum van elk gridbox, maximale afstand 1250 km
3. Deel door totaal toegekende gewicht om gridbox-waarde te krijgen
4. Voer gridwaarden uit
5. Bepaal temperatuurafwijking door het hele grid van een maand af te trekken van het grid met gemiddelde over 1971-2000 voor die maand.
6. Bepaal de wereldwijd gemiddelde afwijking door deze waarden te middelen (breedtegraad-gewogen)

Alle waarnemingen zijn vooraf verwerkt en opgeslagen in een MS SQL database met datumstempel. Daarbij zijn controles uitgevoerd op bereik (temperatuur -80 tot +60°C) en consistentie (vb: waarden gelijk aan maand ervoor worden verworpen indien standaardafwijking over de hele reeks >1°C is). De afstand van elk station tot het centrum van een bepaalde gridbox is vooraf berekend, om tijd te besparen.

Boven: grafiek per maand vanaf 1971. Onder: jaartemperaturen sinds 1892 (rood = HadCRU, blauw = HiGSTA). Temperaturen vóór 1955 zijn beduidend warmer in HiGSTA dan in HadCRU of GISS. Vermoedelijk komt dit door de gebrek aan homogenisatie, o.a. correctie voor de verlaging van de meethoogte naar 1½ meter in de jaren '50 en overgang van open naar gesloten hut. HiGSTA waarden vanaf 1960 hebben een gemiddelde absolute fout t.o.v. HadCRU van 0,04°C.

Voorlopig wordt deze analyse nog niet maandelijks uitgevoerd, aangezien er nog teveel losse eindjes zijn. Het automatiseren van het proces kost ook vrij veel tijd.

Gr. Ben





Wereldtemperatuur   ( 576)
Ben (Lelystad) ( 13m) -- 27-11-2009 15:20
Re : Wereldtemperatuur   ( 268)
Erik (Veendam) -- 28-11-2009 14:34
Re : Wereldtemperatuur   ( 222)
Steijn (Amersfoort-Zuid) -- 29-11-2009 22:21
Re : Wereldtemperatuur   ( 254)
Ben (Lelystad) ( 13m) -- 29-11-2009 23:07