Ik denk dat de term extrapolatie misplaatst is. Op basis waarvan zou je een ontwikkeling extrapoleren. Want extrapoleren betekent dat je een bepaalde ontwikkeling naar de toekomst doortrekt (berekent) alsof het een wetmatigheid zou betreffen. En dat is niet het geval.
Het enige dat je kunt zeggen is dat de
verwachtingswaarde voor dit jaar 11,3 is. (Even aangenomen dat het door jou gehanteerde gemiddelde juist is en voor de toekomst gebruikt mag worden)
De verwachtingswaarde heeft de functie van een (verwacht) statistisch gemiddelde. Het kan even goed warmer of kouder uitpakken. Wat je dan nog kunt doen is op basis van de standaardafwijking van de statistiek over meer jaren van Tg-jaar een uitspraak doen in de zin van:
er is 90% kans dat de temperatuur tussen bepaalde grenzen rond die 11,3 zal liggen.
Overigens: El Nino zou wel eens roet in het eten kunnen gooien, waardoor iedere uitspraak betekenis verliest.
Groet,
Cees
Quote selectie