De grafiek die ik toonde, laat het gemodelleerde ijsvolume zien met een gekoppeld atmosfeer-oceaanmodel (PIOMAS) dat ook wordt bijgesteld aan de hand van waarnemingen. Het scoort heel aardig, blijkt uit eerste vergelijkingen met ijsdiktemetingen uit satellieten sinds 2009. Pas eind vorig jaar is het model ook toegepast op het zuidpoolgebied. De eerste resultaten daarvan zijn in een studie nu beschikbaar.
Onderstaande grafiek uit die studie laat bovenin het gemodelleerde en waargenomen ijsoppervlak zien (
sea ice area) en onderin het gemodelleerde ijsvolume en de gemiddelde ijsdikte. In de bovenste grafiek is zwart wat is waargenomen met satellieten en rood het model, in de onderste grafiek is blauw het ijsvolume en groen de gemiddelde ijsdikte. De trends in verandering per jaar zijn ook weergegeven.
Ter vergelijking: in het Noordpoolgebied is de trend in ijsvolume ca. -300 km³/jaar, tegenover +29 km³/jaar in het Zuidpoolgebied. Netto over beide poolgebieden een verlies van 271 km³ per jaar.
Gr. Ben
Quote selectie