Het klopt wat je zegt, maar die 15 (spectrale?) lagen worden vervolgens op 9 drukvlakken geprojecteerd waardoor de boel nog meer uitgesmeerd wordt. Het is mijn ervaring dat GFS de CIN van bv een spaanse pluim situatie niet accuraat kan weergeven, zoals je die in een sounding wel kunt waarnemen.
Dat is zeker zo, maar desondanks zijn de berekende CIN-waarden niet systematisch te laag of hoog. Daar wordt wel rekening mee gehouden. De vijftien spectrale lagen worden voor de interne berekeningen naar vijftien druklagen vertaald. Alleen in de uitvoer wordt dat teruggebracht naar 10 lagen (zeven druk, drie geometrisch).
Wat betreft buienvorming had ik het over de realiteit en niet het model. Op basis van parcel theory zou je namelijk bij een cape >0 en een cin van 0 spontane buienvorming verwachten en dat zie je bv bij het passeren van polaire lucht achter een koufront/occlusie.
Ik zou dat in de realiteit niet gelijk verwachten, omdat nog steeds vochttoevoer nodig is, bovendien mag de entrainment van een cumulus niet te groot zijn. Waar je gelijk in hebt, is dat een situatie met CAPE>0 en CIN=0 leidt tot
buoyant luchtdeeltjes, maar daarmee is buienvorming of zelfs wolkenvorming nog geen feit. Het is misschien wat pietluttig, maar met CAPE=100 J/kg en CIN=0 en een gemiddelde RV van 70% in de eerste paar honderd meter boven de LFC krijg je natuurlijk geen bui en vermoedelijk zelfs geen grote cumulus

.
Gr. Ben
Quote selectie